BIST 1.144
DOLAR 7,75
EURO 9,11
ALTIN 474,03
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'teki son gelişmelerle ilgili olarak Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile telefonda görüştü.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kudüs'teki son gelişmelerle ilgili olarak Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile telefonda görüştü. Görüşmenin gündeminde Kudüs vardı.  Erdoğan, ABD'nin Kudüs adımının endişe verici oluğunu söyledi

Cumhurbaşkanlığı kayaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Franciscus, bugün akşam saatlerinde fikir teatisi amacıyla yaptıkları görüşmede, ABD yönetiminin Kudüs konusunda attığı son adımın endişe verici olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin barış ve istikrarı için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasının şart olduğuna işaret etti.

Vicdan sahibi olan herkesin bu husustaki hassasiyetini hep birlikte ortaya koyması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus'a, Kudüs'te mevcut durumun korunması yönündeki çağrısından dolayı takdirlerini iletti. 

Kudüs'ün Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bu kentin statüsünü değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüsten uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Kudüs konusunda uluslararası hukukun ve BM kararlarının ihlali anlamına gelecek girişimlere uluslararası toplumun tepki göstermesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, ABD yönetiminin attığı adımın yanlış olduğunu farklı platformlarda dile getireceklerini de belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 13 Aralık 2017 günü İstanbul'da Olağanüstü İslam Zirvesi'ni düzenleyeceğini vurguladı. 

Görüşmede, Türkiye ve Vatikan arasındaki iyi ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konusunda da mutabık kalındı.

Dünya liderlerinden Trump'ın Kudüs kararına büyük tepki!Dünya liderlerinden Trump'ın Kudüs kararına büyük tepki!Dünya liderlerinden Trump'ın Kudüs kararına büyük tepki!Dünya liderlerinden Trump'ın Kudüs kararına büyük tepki!HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Filistinliler protesto için Kudüs sokaklarında

AB'den Trump'a çok sert Kudüs tepkisi! Karanlık zamanlar...

ÖNCEKİ HABERLER
Mahkemeden Selahattin Demirtaş kararı
Trump kapanabilir dedi! Dolar değer kaybedecek
KPSS sanıklarına hapis cezası
CHP'li meclis üyesi Erdoğan'a hakaretten gözaltında
Kanatsız Kuşlar 26.bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Arif Akpınar kimdir yaşı kaç Arif Akpınar ölüm haberi geldi
Yorumlar 16 yorum