BIST 1.186
DOLAR 7,96
EURO 9,42
ALTIN 487,97

Dünya liderlerinden Trump'ın Kudüs kararına büyük tepki!

KUDÜS'ü başkent olarak tanıyan ABD'ye hangi ülke ne diyor? ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı açıklaması dünyadan tepki çekti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı açıklaması dünyadan tepki çekti. Dünya liderleri Trump'ın kararına büyük tepki gösterdi. İşte o liderler... ERDOĞAN: Amerika başkanı, aslında BM 1980 kararını falan adeta hiçe saymıştır.Sadece bu iki ülke burada bu şekilde direnmiştir. Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Böyle bir adımı atmak dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump sen yapmak istiyorsun?

RUSYA: KARAR ULUSLARARSI TOPLUMUN AYRIŞMASINA NEDEN OLUR Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararının bölgedeki durumu daha da zorlaştırdığını söyledi. Peskov, "Karar uluslararası toplumun ayrışmasına neden oluyor" dedi. RUSYA BM KARARLARINA BAĞLI: Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da, İsrail-Filistin sürecinde Birleşmiş Milletler tarafından onaylanmış prensiplere Rusya’nın bağlı kalmaya devam edeceği belirtildi. Söz konusu prensipler doğrultusunda Rusya’nın Doğu Kudüs’ün gelecekteki bir Filistin devletinin başkenti olması gerektiğine yönelik görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığına işaret edilen açıklamada, aynı zamanda, Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görüldüğü ifadesine yer verildi.

MERKEL: BU KARARI DESTEKLEMİYORUZ Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını desteklemediklerini açıkladı.

MACRON: KARAR ENDİŞE VERİCİ Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin, "ABD'nin tek yanlı kararını desteklemiyoruz." dedi.