BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: İsveç üzerine düşeni yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Stoltenberg, İsveç'in yeni terör yasasını yürürlüğe koyduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben haftaya kalıcı mekanizmaların 12 Haziran’da bir araya gelmesi üzerine anlaştık" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabulü sona erdi.

Dolmabahçe Ofisi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye’ye teşekkür ediyorum, Kosova'ya ekip yolladığı için. Türkiye’yi depremden sonra ziyaret etmiştim, NATO büyük destek sağladı. Erdoğan’ı yeniden seçilmesi konusunda da tebrik ettim. Yeni gündemimizle ilgili de konuştuk. Ukrayna’ya desteğimizden bahsettik. İsveç’in NATO üyeliğini de konuştuk. Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var" dedi.

Protestoları organize edenler İsvç'in NATO'ya girmesini engellemek istiyor 

İsveç'in yeni terör yasasını yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Stoltenberg şu ifadeleri kullandı:

'İsveç kendine düşen sorumlulukları yerine getirdi. Bizim toplumumuzda gösteri özgürlüğü var. Bunu organize edenler İsveç’in NATO'ya girmesini engellemek istiyor.'

Türkiye-İsveç-NATO görüşecek

Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben haftaya kalıcı mekanizmaların 12 Haziran’da bir araya gelmesi üzerine anlaştık" dedi.

Kabulde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve NATO yetkilileri de hazır bulundu.

Yeni bakanlar Hakan Fidan ve Yaşar Güler de katıldı

NATO Genel Sekreteri bu haftaki açıklamasında, “İsveç'in katılımı konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemini her zaman vurguluyorum. “demişti ve  çözüme ulaşmanın, Vilnius Zirvesi'ne kadar İsveç'in NATO üyesi olmasının mümkün olduğu belirtmişti.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nın, 11-12 Temmuz 2023'te Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak.

Türkiye’den NATO vizesi almak isteyen İsveç’te geçtiğimiz günlerde terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasası yürürlüğe girdi.