BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,22
ALTIN 502,68
HABER /  GÜNCEL

Cuma günü çekilecek zikirler hangisi cuma okunacak esmalar

Cuma günü ellerin semaya açıldığı duaların edildiği mübarek bir gün. Hastası olan, hastası için şifa bekleyenler cuma namazından önce ve sonra bu duaları okumasında hayır vardır. Peki hangi dualar ve sureler cuma günü okunmalıdır. Hastası olanlar hangi duayı okumalı, hasta için hangi zikirler çekilmeli?

Abone ol

Cuma günü İslam dinindeki 5 kutsal andan biridir ve Cuma günü okunacak dualar ile surelere haliyle çok büyük sevaplar vardır. Cuma namazı saatlerinde dualarla ibadet edenler İmam-ı Gazali’ye göre Allah evliyaları sınıfına katılır. Peki cuma günü okunacak dua ile cuma namazı saatlerinde okunan dilek duaları nasıldır?

İmam Gazali'ye göre Cuma günü bin kere Ya Allah diyenler evliyalar sınıfına dahil olur. Yine Cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.

Cuma vakti okunacak dualar : Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar olan zaman diliminde dua edilmesi tavsiye ediliyor. -”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram”

Cuma namazından sonra okunacak dua : -Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke. Duanın Türkçe anlamı : Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme! demektir.

 Bu duaya edenleri Allahü teâlâ başkalarına muhtaç etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

Cuma günü okunacak dilek duası : Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğini söyleyen kişi sıkıntıdan kurtulur ve derdine derman bulur.

Hasta olanların cuma günü yapacakları zikir: Cumâ günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünyâ düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kerre “Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi” derse, Allahü teâlâ onun hastalığına şifâ verir.

ÖNCEKİ HABERLER
Gaziantep Üniversitesi Suriye'de fakülte açıyor! Resmi Gazete çıkan üniversite kararı
Ahmet Hakan'dan Bilal Erdoğan'la ilgili bomba ifadeler: Amma da mavracı bir insanmış
Yargıtay Ergenekon savcısı Pekgüzel'e verilen cezayı onadı
29 Ekim kaçıncı yılı bu sene 29 Ekim ne zaman resmi tatil mi?
Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna operasyon sinyali sonrası ABD'li ünlü gazeteden çarpıcı haber!
İçişleri Bakanlığı: Yaz operasyonlarında 608 terörist etkisiz hale getirildi
Kaz Dağları yakınında villa yapımı için 2,5 milyon zeytin ağacı kesildi
Güney Kore'deki Mitag tayfununda ölü sayısı 10'a çıktı
Başakşehir'de pes dedirten kaza fren yerine gaza basınca araba takla attı
Cuma günü okunacak dilek duası saati var mı kaç kere okunur?
Yorumlar