BIST 4.998
DOLAR 19,10
EURO 20,64
ALTIN 1.202,76
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Cuma günü 11.51'e dikkat Büyük olay!

20 Mart'ta saat 11.51'de Güneş tutulacak. Astrologlar bu güneş tutulmasının 1999 depremindekine benzediğini söylüyor. Güneş Tutulması ne getirir?

Abone ol

20 Mart Cuma günü yaşanacak 'Güneş tutulması' hava koşullarının uygun olması durumunda Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek. Astrologlar ise en son 1999 depreminde böyle bir tutulma yaşandığını belirterek 'felaket' uyarıları yapmaya başladı.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Evren, 20 Mart’ta yaşanacak güneş tutulmasının İzmir'de, Havagazı Fabrikası’ndan rahatlıkla izlenebileceğini, İzmir için tutulmanın 10.48’de başlayacağını ve 12.55’de biteceğini açıklayarak, güneşe çıplak gözle bakılmaması için uyarıda bulundu.

"TAM TUTULMA" NEREDE GÖRÜLECEK? 

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Evren'in açıklamalarına göre "Tutulma aslında Norveç’in açıklarındaki adalarda ’Tam Tutulma’ olarak gözlenecek. Avrupa’nın güneyine doğru indikçe tutulma, parçalı tutulmaya dönüşecek. Bu yüzden ülkemizden de ancak yüzde 40’ı kapanacak şekilde gözlenebilecek" dedi.

gunes-tutulmasi.jpg

GÜNEŞİN YÜZDE 40'I KAPACAK

Tutulma ortası, yani Güneş’in en fazla kapanacağı an 11.51’de olacağını söyleyen Prof. Dr. Evren; Güneş’in bunun da güneşin yüzde 40’ının kapanması şeklinde yaşanacağını anlattı.

ASTROLOGLAR 17 MART'A DİKKAT DİYOR
Gökyüzünde yaşanacak gezegen kavuşumu astrologları korkuttu! Astrolojiye göre kritik bir tarih olan 17 Mart’ta, Mars ve Uranüs gezegenlerinin kavuşumu dünya üzerinde toplu ölümlere ve doğal afetlere neden olabilir.

Astrolog Su Karakuş, 20 Mart’ta yaşanacak Güneş tutulmasının deprem habercisi olduğunun altını çiziyor. Astrolog Nuray Sayarı ise 17 Mart’ta ayın Kova burcunda bulunmasıyla büyük ayaklanmaların olabileceğini belirtirken, Gezi olayları sırasında da gökyüzünde aynı etkilerin bulunduğunu ekliyor. Sayarı, 20 Mart’ta gerçekleşecek Güneş tutulmasının da yeryüzünde depremleri tetikleyeceğini öngörüyor.

1999 DEPREMİNDE AYNI TUTULMA YAŞANDI

Astrolog Filiz Özkol, dünyada yaşanabilecek toplu ölümlere dikkat çekerken , 20 Mart’ta yaşanacak Güneş tutulmasının Aslan burcunda gerçekleşeceğini ve aynı etkinin 1999 depreminde yaşandığını söyledi. Özkol, tutulmaların devlet adamlarına suikast, uçak kazası ve patlama gibi olayları gündeme getireceğini ekliyor.

Filiz Özkol, “Gökyüzünün olumsuz etkilerinden nasıl korunabiliriz?” sorusuna ise “Doğum ve ölümden kaçılmaz. İçimizi ferah tutalım çünkü yapabileceğimiz bir şey yok. Kapalı mekanlardan uzak duralım” diyerek cevap verdi.

GÜNEŞ BÖYLE TUTULUYOR- PLAYER'A TIKLAYARAK İZLEYEBİLİRSİNİZ