BIST 4.907
DOLAR 19,03
EURO 20,50
ALTIN 1.188,67
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  EMEKLİ

Emekliler dikkat! SGK o paraları toplamaya başladı

SGK’nın primlerinin hesaplanma yönteminde yaptığı değişiklik nedeniyle 550 bin Bağ-Kur’luya çıkarılan borcun eczacılardan tek seferde kesileceği açıklandı.

Abone ol

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın primlerinin hesaplanma yönteminde yaptığı değişiklik nedeniyle 550 bin Bağ-Kur’luya çıkardığı borcun eczacılardan tek seferde kesildiğini açıkladı.

Saydan, “Yaklaşık 6 bin 800 eczacının prim borcu bir defada kesildi. Geriye kalan 500 binin üzerindeki Bağkurlu işveren de aynı sıkıntıyı yaşayacak” dedi.

SGK yetkilileri ise eczacılardan yapılan kesintide bir dönüş olamayacağını, ancak bundan sonraki borçlara ilişkin sorunu çözmeye çalıştıklarını söylediler.

SGK O BORÇLARI TEK SEFERDE TAHSİL EDECEK

SGK tarafından 1 ekim 2008 de primlerinin hesaplanma yönteminde yapılan değişiklik dayanak gösterilerek ve kurum tarafından yapılan hesaplamayla, içinde SGK ile anlaşmalı üç eczacıdan birinin de (Yaklaşık 6 bin 800 eczacı) bulunduğu, 550 bin Bağ-Kur sigortalısı işverene eksik prim yatırdıkları gerekçesiyle tebligat yapılmaksızın para cezaları uygulanacak.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan konuyla ilgili Hürriyet’e şunları söyledi:

550 BİN KİŞİ ETKİLENECEK

"Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaptığı geriye dönük inceleme sonrasında 2013 yılı için yanında çalışan SSK’lı işçinin gelirinden daha az gelir beyan ettiği iddiasıyla Bağ-Kur primi yatıran herkese Bağ-Kur üyebi işverene prim farkı ve gecikme zammı çıkarıldı. Bugün itibariyle geriye dönük olarak borç çıkarılan Bağ-Kur üyesi sayısının 550 bin olduğu tespit edildi.

2008’de de 5510 sayılı kanuna ilave edilen maddeler nedeniyle bu sorun yaşanıyor. Herhangi bir kasıt olmaksızın bilgimiz dışındaki bir hesaplama değişikliği yüzünden ortaya çıkan bu borçlar bize tebliğ edilmeden ve bilgi verilmeden kesiliyor ve çıkan bu borç miktarı 2013 yılına ait olup, geriye dönük olarak 2008 yılına kadar borç hesaplanma işlemleri kurumca devam edeceği bildiriliyor.