BIST 5.071
DOLAR 18,81
EURO 20,38
ALTIN 1.150,67
HABER /  GÜNCEL

Çin medyasından Biden'a uyarı: 'Hatalı açıklamaları tekrarlama'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere Pekin’de. Çin resmi medyası, Biden’ın Çin’in tartışmalı hava sahasına ilişkin ifadeleri için “Biden, hatalı açıklamalarını tekrarlamamalı” uyarısında bulundu.

Abone ol

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere Pekin’de.

Çin resmi medyası, Biden’ın Çin’in tartışmalı hava sahasına ilişkin ifadeleri için “Biden, hatalı açıklamalarını tekrarlamamalı” mesajını verdi.

Pekin’e varan Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Başbakan Li Keqiang’la bir araya gelecek.

Çin, Asya turuna çıkan Biden’ın Tokyo’dan sonraki ikinci durağı.

Çin’in yeni ilan ettiği ve Japonya’nın üzerinde hak iddia ettiği adaları da kapsayan ‘Hava Savunma Tanıtım Bölgesi’ Biden’ın da ziyaretinin ana gündem maddesini oluşturuyor.

Tokyo’da ABD ve Japonya’nın ittifakını vurgulan Biden Çin’de de bu konuyla ilgili endişelerini resmi makamlarla paylaşacağını söylemişti.

Çin’in resmi gazetesinde bugün yayımlanan başyazıda, ‘ABD’nin endişelerini’ dile getiren Biden’ın sözleri için şu yorum yapıldı:

“Washington daha önce Japonya’nın tarafında yer almıştı… Eğer ABD bölgede gerilimin düşmesini istiyorsa, Japonya’nın tehlikeli korku politikasına sorgusuz destek vermeyi bırakmalı.”

Gazete ayrıca, ‘Biden’ın önceki hatalı ve tek taraflı ifadelerini tekrar etmemesi’ gerektiğini belirtti.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Geng Yanşeng, bu hafta yaptığı açıklamada ‘yeni hava sahasının özel bir ülke veya belirli bir hedefi gözetmediğini ve herhangi bir ülkeye ya da bölgeye tehdit oluşturmadığını’ söylemişti.