BIST 5.000
DOLAR 19,03
EURO 20,51
ALTIN 1.193,44
HABER /  DÜNYA

Yaser Arafat'ın ölümünde yeni iddia

Fransa'da yapılan tıbbi testlerin, eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın zehirlenerek ölmediği sonucunu ortaya koyduğu iddia edildi.

Abone ol

France İnfo radyo kanalına konuşan uzmanlar, daha önce yayınlanan raporların aksine Arafat'ın zehirlenmediği sonucuna varıldığı görüşünde.

İsminin açıklanmasını istemeyen uzmanlar, Arafat'ın zehirlenerek değil enfeksiyona bağlı olarak yaşlılıktan dolayı öldüğü inancında.

İsviçreli uzmanlar, geçen ay yayınladıkları raporda, yapılan incelemeler sonucu Arafat'ın zehirlenerek öldürülmüş olma ihtimaline açık kapı bırakmıştı.

Süha Arafat, eşinin ısrarlı zehirlenerek öldürüldüğü görüşünde. 

Süha Arafat, Nanterre Mahkemesine kocasının öldürüldüğü şikayetiyle 2012 yılında soruşturma açılmasını talep etmişti. 

Savcılık, bu şikayet üzerine cenazeden alınacak örneklerin tıbbi laboratuvarlarda incelenmesini kararlaştırmıştı. 

Süha Arafat: "Bu çelişkili raporlardan sarsıldım"

Arafat'ın eşi Süha Arafat, İsviçreli ve Fransız uzmanların eşinin ölüm nedeni ile ilgili farklı raporlar sunmasının sarstığını söyledi.

Paris'te avukatıyla basın toplantısı düzenleyen Süha Arafat, "Bu çelişkili raporlardan sarsıldım. Ne düşüneceğimi bilemiyorum" ifadesini kullandı.

Amacının kimseyi suçlamak ve zan altında bırakmak olmadığını belirten Süha Arafat, sonuçları farklı olsa da iki raporun, cesette normalin üzerinde polonyum bulunduğunu gösterdiğini savundu.

Fransız avukat da "iki tarafın da bize verdiği bulguların aynı olması gerekiyor" diye konuştu.

Bu arada Süha Arafat'ın yaptığı şikayet başvurusunu inceleyen Paris yakınlarındaki Nanterre kasabası Savcısı Pierre-Olivier Sur ise İsviçreli uzmanlarla görüşerek Fransız uzmanların tespiti hakkındaki düşüncelerini soracaklarını bildirdi.