BIST 9.749
DOLAR 32,52
EURO 34,79
ALTIN 2.420,09
HABER /  SAĞLIK

Sağlıklı şişmanlık diye bir şey yok

Araştırma kapsamında 1000 kadar yayımlanmış araştırmanın bulguları incelendi.

Abone ol

60 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalar kolesterol, tansiyon ve şeker seviyesi normal bile olsa vücuttaki fazla yağın açısından hâlâ risk oluşturduğunu gösterdi.Daha önce ise bireyin sağlıklı olması halinde fazla kilonun sağlık açısından tehdit teşkil etmediği düşünülüyordu.

Araştırma Annals of Internal Medicine adlı dergide yayımlandı. 

Araştırma kapsamında 1000 kadar yayımlanmış araştırmanın bulguları incelendi.

Toronto'daki Mount Sina Hastanesi'nden araştırmacılar, kalbin 10 yıldan uzun süre gözlenmesi durumunda aşırı kilo bakımından sağlıklı bir durum sözkonusu olmadığını gördü.

Fazla kilolu olup da metabolik oarak sağlıklı görünen kişilerin zamanla artan bir risk unsuru barındırdığı düşünülüyor.

Araştırma lideri Dr Ravi Retnakaran, bu durumun sağlıklı obezite diye bir olgunun varlığı konusunda kuşku yarattığını belirtti.

Retnakaran, "Bu veriler obez olup da sağlıksız olan kişiler kadar obez olup da metabolik olarak sağlıklı olan kişilerde de kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin arttığını gösteriyor." dedi.

İngiltere Kalp Vakfı, obezitenin kalp hastalıkları açısından bilinen bir risk unsuru olduğunu ve araştırmanın da sağlıklı obezlik diye bir şeyin bulunmadığını gösterdiğini vurguladı.

Kiloya dikkat etme, sigara içmeme, düzenli fiziksel aktivitede bulunma ve kolesterol ve tansiyonu sağlıklı bir seviyede tutma yoluyla kalp hastalıkları riskinin büyük oranda azalacağı ifade edildi.