BIST 1.524
DOLAR 7,45
EURO 9,01
ALTIN 438,36
HABER /  SAĞLIK

Çikolata kistinin bu belirtilerine dikkat! Gebe kalmayı engelliyor

Kısırlık nedeniyle ileri üreme tekniklerine başvuran kadınların %17’sinde görülen çikolata kistleri, gebe kalmanın önündeki en önemli engellerden biri olarak kabul ediliyor.

Abone ol

Çikolata kistleri, bağırsak ve idrar yolu rahatsızlıkları ile ağrılı adet gibi sorunlara da yol açıyor. Çikolata kistlerinin bazı tipleri kanserleşme ve büyüme eğilimi nedeniyle cerrahi gerektirebiliyor. Ameliyat sonrası ise olası yumurtalık hasarına karşı hastaya, yumurta toplama ve dondurma işlemi öneriliyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Semih Zeki Uludağ, çikolata kistleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. 

Ailede çikolata kisti öyküsü varsa 
Endometriozis olarak tarif edilen ve karın altı bölgesindeki rahmin dış bölümünün zemininde gelişen çikolata kistleri, üreme çağındaki kadınlar açısından önemli bir sağlık sorunudur. Rahim içindeki endometrium denilen dokunun, yumurtalık dokusuna yerleşmesiyle kendini belli etmektedir. Çikolata kistleri dünyadaki 300 milyondan fazla kadında görülmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık 2,4 milyon kadın bu sağlık sorunu ile karşı karşıyadır. Ailesinde, özellikle de kız kardeşinde ya da annesinde çikolata kisti bulunan kadınlar, çikolata kisti oluşması bakımından diğer gruplara göre 6 kat daha fazla risk altındadır.

Bağışıklık sistemi hastalık oluşumunda etkili 
Kadınlardaki adet süreci başladığında rahim içindeki ‘endometrium’ tabakası dışarı atılırken aynı tabaka tüplerden karın boşluğuna da geri dökülebilmektedir. Bağışıklık sistemi sağlıklı olan kadınlarda geri akan bu kan temizlerken, bağışıklık sisteminde problem olanlarda ise çikolata kistleri oluşmaktadır. Karın boşluğundaki endometrium tabakası tüplere, yumurtalıklara hatta bağırsağa ya da idrar torbasına yapışarak yerleşir ve iltihaba neden olur. Hastalığın ilerleyen döneminde kanamalar, doku iyileşmeleri ve karın içinde yapışıklıklar ortaya çıkmaktadır. 

Belirtilere dikkat! 
1. Adet dönemlerinde veya sürekli olabilen kasık ağrısı 
2. Cinsel birliktelikte ağrı görülmesi 
3. Kadınlarda nedeni belirlenemeyen kısırlık çikolata kistinin belirtileri olarak kendini gösterebilir. 

Kısırlığın en önemli nedenlerinden biri 
Çikolata kisti, çocuk sahibi olamayan kadınlarda %17 oranında görülmektedir. Hastalık, karın boşluğunda inflamasyon oluşturması, tüp ve yumurtalıklarda yapışıklıklara yol açması nedeniyle rahim iç duvarının gebeliğe uygunluğunu bozmakta ve yumurtalık rezervinin azalmasına, dolayısıyla da kısırlığa yol açmaktadır.

ÖNCEKİ HABERLER
Enerjide acele kamulaştırma kararı
YHT'lere Ramazan Bayramı için ek sefer
Yılmaz Morgül kaç yaşında aslen nereli bilinmeyen hastalığı ne?
La Liga ekibinden Vedat Muriqi için çılgın rakam
ABD'den ithal edilen bazı mallarda ek gümrük vergisi yüzde 50 indirildi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı
22 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller TC ile sorgulama
Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi Trabzonspor cezadan yırttı
Fransa'nın Türkiye maçı kadrosu açıklandı
Fikret Orman: Adil yönetim istiyoruz
Yorumlar