BIST 11.113
DOLAR 33,09
EURO 36,10
ALTIN 2.595,41
HABER /  POLİTİKA

CHPnin İstanbuldaki TEKİN

İnternethaber'in eski yazarı Gürsel Tekin, CHP'den milletvekili olmak için görevinden istifa etti.

Abone ol

CHP lideri Deniz Baykal'ın Kadıköy'deki gözdesi olan Gürsel Tekin, Selami Öztürk'ün yardımcılığından istifa ederek, Ankara'ya gitmeyi tercih etti.

İnternethaber'de yıllarca yazarlık yapan Tekin, 1964 yılında, Kars'ın Ardahan İlçesi'nde doğdu. Tekin,  İlk ve Orta öğrenimini Ardahan'da tamamladı. Ailesinin isteği üzerine, lise öğrenimine Kars'ta devam etti.Tekin bu sırada siyasal düşüncesinin altyapısını da oluşturmaya başladı. Savunduğu düşüncelerin "sosyal demokrasi"yle örtüştüğünü gördü. Bu yüzden, yönünü  CHP'ye çevirdi. CHP Gençlik Kolları'nda faaliyet göstermeye başladı. 12 Eylül 1980  Darbesi'yle birlikte kesintiye uğrayan demokratik süreci, öğrenimini bitirmek ve   teorik altyapısını güçlendirmek için değerlendirdi. Takvimler 1981'i gösterdiğinde, Kars Alpaslan Lisesi'nden mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra, Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni kazandı. O dönemki siyasi ortam, öğrenimini tamamlamasına izin vermedi. Bu yüzden de fakülteyi yarıda bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra ilan edilen aflardan ise yararlanmadı. 

Bu sırada,  ailesinin ticari faaliyetlerine katkıda bulunmaya başladı. Dönemin sosyo-ekonomik koşulları, Tekin'in bundan sonraki yaşamını Batı'da  sürdürmesini zorunlu kıldı. Tekin bu yüzden ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. 

Siyaset yasağının hüküm sürdüğü dönemlerde, partili arkadaşlarıyla bağlarını da koparmadı. Türkiye'nin bir gün yeniden aydınlığa kavuşacağına olan inancını hiç yitirmedi. Darbenin etkilerinin ortadan kalkması ve yeniden sivil yaşamın başlaması üzerine 1984 yılında kurulan Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de  (SODEP) görev aldı. SODEP Gençlik Kolları'nda aktif rol üstlenen Tekin, seçim çalışmalarına katıldı. 12 Eylül'ün ülkenin üstüne örttüğü "ölü toprağı"nın atılması için, gençliği siyasete katmaya çalıştı. Gençliğin olmadığı bir siyasal yaşamın önemli bir yanının eksik kalacağına inanan Tekin, bu yüzden  politik çalışmalarını özellikle gençlik içinde yürüttü.