BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  POLİTİKA

CHP'li Özgür Özel, Akar'a 15 bin TL manevi tazminat ödeyecek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a, 'bazı beyanlarında hakaret ettiği' gerekçesiyle 15 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Abone ol

Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya Akar'ın avukatları Samet Can Olgaç ve Cihat Haykır ile davalı Özgür Özel'in avukatı Hüseyin Can Güner katıldı.

Akar'ın avukatlarından Olgaç, Özel'in bir televizyon kanalında söylediği sözlerin cezai olarak suç, hukuki olarak da saldırı niteliğinde olduğunu ifade etti. Özel'in TBMM'de de çarpıtılmış ve doğru olmayan beyanlarda bulunduğunu kaydeden Olgaç, davanın kabulünü istedi. Özel'in avukatı Güner ise mahkemenin, bildirdikleri delilleri toplamadığını, tanıkların dinlenmediğini öne sürdü. Müvekkilinin televizyondaki beyanlarının ağır ifadeler olmadığını savunan Güner, davanın reddini talep etti.

15 bin lira manevi tazminat ödeyecek

Hakim Tamer Pamuk, beyanları dinledikten sonra davayı kabul ederek, Özel'in Akar'a 15 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı.

Dava dilekçesinde Akar'ın, 2015-2018 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı yaptığı, emekliliği sonrasında Milli Savunma Bakanı olarak atandığı ve bu görevini halen sürdürdüğü belirtilmişti.

Özel'in, 19 Kasım 2018'de bir televizyon kanalının ana haber bülteni ile 17 Aralık 2018'de TBMM Genel Kurul çalışması sırasında, Akar hakkında ağır hakaret ve iftira mahiyetinde söylemlerde bulunduğu kaydedilen dilekçede, 500 bin lira manevi tazminatın yanı sıra Özel'in "kınanması" ve bu kararın tirajı en büyük iki gazetede yayımlanması talep edilmişti.

Ne olmuştu?

CHP Grup Başkan Vekili Özel, 2018 yılında Meclis Genel Kurulu'ndaki Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alarak, Bakan Hulusi Akar'ı eleştirmişti.

Akar'ın, dava arkadaşları, mücadele arkadaşları cezaevindeyken, "Bizi bir kez bile ziyarete gelmedi" diye sitem ettiğini öne süren Özel, buna rağmen Akar'ın, Atatürk'e "firavun" diyen Nuri Pakdil'i ve "TSK'ye hakareti alışkanlık haline getiren" Akit gazetesi yazarı Mehtap Yılmaz'ı ziyaret ettiğini söylemişti.

Özel'e yanıt veren Hulusi Akar, Hasdal'daki arkadaşlarını ziyaret etmediği eleştirilerine, "Arkadaşlarını ziyaret etmeyen alçaktır. Hasdal'dan çıkmadım ben" diye yanıt verdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Otomobil alacaklar dikkat! Bakın en çok hangi modeller tercih edildi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Hande Sümertaş kimdir Fenerbahçelilere ne dedi kriz çıktı!
Bursa'da feci kaza! TIR devrildi faciadan dönüldü
Adliyelere ve istinaf mahkemelerine girişte HES kodu şartı getirildi
Mustafa Öztürk ne dedi Kur'an hakkında sözleri infial yarattı
Osmaniye'de vicdansızlığın bu kadar pes dedirtti! 1 aylık bebeği apartman kapısına terk ettiler
Edirne'de denetim! Minibüs sürücüleri "65 yaş üstü ve 20 yaş altı" için uyarıldı
Adana Tabip Odası Başkanı'ndan şok sözler! Hastanelerde boş sedye bulunamıyor
Süper Lig'de 11. haftanın perdesi açılıyor
İrfan Can Kahveci tarihe geçti rekor üstüne rekor!
Düzce'de kısıtlamada da kadına şiddet devam etti! Hastanelik etti
Yorumlar 2 yorum