BIST 1.384
DOLAR 8,09
EURO 9,78
ALTIN 461,10
HABER /  POLİTİKA

CHP'li Özel'den OHAL Komisyonu'nun süresinin uzatılmasına tepki

CHP Grup Başkanvekili Özel, OHAL Komisyonunun görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin, "Hak ihlali yaratan bir kuruma dönüştü" görüşünü savundu.

Abone ol

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan OHAL Komisyonu'nun görev süresinin bir yıl süreyle uzatılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı'nı değerlendiren CHP'li Özel, yaptığı yazılı açıklamada "4 yıla varan bir mağduriyet olduğu dikkate alındığında, komisyonun görev süresinin uzatılması değil bir an önce mevcut dosyalar hakkında karar verilmesi gerektiği açıktır" eleştirisini yöneltti.

20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL'in, yaklaşık iki yıl önce kaldırılmasına rağmen halen fiilen yürürlükte olduğunu savunan Özel, OHAL döneminde bulunması gereken pek çok düzenlemenin hala yürürlükte olduğunu, bu duruma en vahim örneğin ise OHAL Komisyonu olduğunu öne sürdü.

"Bir an önce mevcut dosyalar hakkında karar verilmeli"

Bir OHAL KHK'siyle kurulan komisyonun, iki yıl süreyle görev yapmak üzere tasarlanmış olmasına karşın, hala başvuruların 16 bin 50'si hakkında karar vermediğini belirten Özel, 126 bin 300 başvuru olduğu dikkate alındığında, dosyaların yüzde 13'ünün karara bağlanmadığını ifade etti. Özel, şu değerlendirmede bulundu:

Bu dosyaların önemli bir bölümünün barış bildirisine imza atan akademisyenler ya da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler gibi haklarında soruşturma dahi açılmamış ya da açılmış olsa bile yargı önünde aklanmış kişiler olduğu bilinmektedir. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun son 3 ayda yalnızca 2 bin dosyayı karara bağladığı hesaplandığında, mevcut iş yüküyle komisyonun tüm dosyaları görüşmesi iki yıl daha sürecektir. 4 yıla varan bir mağduriyet olduğu dikkate alındığında, komisyonun görev süresinin uzatılması değil bir an önce mevcut dosyalar hakkında karar verilmesi gerektiği açıktır.

"Hak ihlali yaratan bir kuruma dönüştü"

Özel, OHAL KHK'leriyle yaşanan hak ihlallerini çözüme kavuşturmak amacıyla kurulduğu belirtilen Komisyonun süreç içinde "hak ihlali yaratan bir kuruma dönüştüğünü" ileri sürerek şunları kaydetti:

 Komisyonun başvuruları sonuçlandırma noktasındaki düşen temposu ve yarattığı mağduriyetler dikkate alınarak komisyonun iş ve işlemlerinin parlamento tarafından denetlenmeye açılması ve parlamentonun bu sürece müdahil olması gerekmektedir.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2021 trafik sigortası ücretleri il il belli oldu! İşte en pahalı ve en ucuz yerler Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Şanlıurfa'da bu kadarı da pes dedirtti! 112'yi arayıp bakın ne sipariş ediyorlar
Kağıthane'de kuyumcuda bıçaklı soyguncu dehşeti! Soruşturma başlatıldı
Ali Babacan faiz artışı eleştirisi yapıp 'ekonomik durgunluk' uyarısı yaptı! Faiz lobisine boyun mu eğildi?
Entübe edilmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Topbaş'ın sağlık durumu açıkladı
Antalya'da intihara kalkışan kadın 2 kişinin ölümüne sebep oluyordu
Falcao kararını verdi! İşte yeni adresi
Trabzon'da yasak öncesi fiyatı duyan tezgahlara akın etti! Yoğunluk yaşandı
Diyanet'tin cuma hutbesi: İçki: Kötülüğün Zehirli Arkadaşı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Evlerdeki yılbaşı partisini istihbarat polisi basacak
Gaziantep'te Türkiye'nin en eskisi tescillendi! 4. Murat sefer dönüşü uğramış
Yorumlar 3 yorum