BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Ali Babacan faiz artışı eleştirisi yapıp 'ekonomik durgunluk' uyarısı yaptı! Faiz lobisine boyun mu eğildi?

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Merkez Bankası'nın 2 puanlık faiz artırımı kararını eleştirerek, "Duran bir ekonomiye bir de faiz artmasının etkisini düşünebiliyor musunuz? Bu kadar işsizliğin olduğu bir ülkede bu kadar yüksek bir faiz ekonomiyi iyice durduracak" dedi.

Abone ol

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın her hafta başka birini düşman ilan ederek gündemi değiştirmeye çalıştığını söyledi. Olay TV'de “Murat Yetkin’le Gündem” programında konuşan Babacan'dan flaş mesajlar geldi. İşte Ali Babacan'ın açıklamalarından satır başları...

‘Haftanın düşmanı panosu' asmışlar
- Dikkat edin, düşman hiç bitmiyor. Haftanın düşmanı diye bir pano asmışlar, bu hafta kimi düşman ilan etsek diyorlar. Oysa bu ülkenin en büyük düşmanı yoksulluktur, işsizliktir, pandemidir. Bu ülkenin bekası her şeyimizdir. Bu ülkenin toprak bütünlüğü, siyasi birliği temel meselemizdir. Bazı kesimleri düşman ilan ederek bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü sağlayamazsınız.

'Dış ilişkileri arka kapı ilişkiler götürüyor'
- Türkiye‘nin dış ilişkilerini Dışişleri Bakanlığı değil, arka kapı ilişkileri götürüyor. İşi bilen diplomatlarımız her gün kahroluyor. Ankara'dan verilen yanlış talimatları uygulamak, saçma sapan fikirleri savunmak zorunda kalıyorlar.

- Benim Dışişleri Bakanlığım döneminde Türkiye itibarlı bir ülkeydi. İtibarlı ve güvenilebilir bir ülke olmanın gücünü biz dış politikada kullandık. Sözün gücünü kullandık. Bazen yüz binlerce askeri ordu ve yüzlerce savaş uçağı ile kazanamayacağınız zaferi iyi bir diplomasiyle kazanırsınız. Üstelik askeri güç caydırıcı bir güçtür. Kullanmadığınız zaman çok daha değerlidir.

- “Bak kullanırım ha” dediğiniz zaman daha değerlidir. Kullanmaya başladığınız zamanda ölçülebilir bir güç haline gelir. Suriye'de maalesef bunu yaşadık. Askeri gücün sınırlarını ölçtürdük.

'Sayın Erdoğan faiz lobisine boyun mu eğdi?'
- Taraflı cumhurbaşkanı göreve başladığından bu yana en şiddetli faiz artışı son üç ay içinde yapıldı. Hani faiz lobisi vardı? Acaba Sayın Erdoğan faiz lobisine mi boyun eğdi? Şimdi faiz artışlarıyla ilgili hiçbir açıklama duymadık. Duran bir ekonomiye bir de faiz artmasının etkisini düşünebiliyor musunuz? Bu kadar işsizliğin olduğu bir ülkede bu kadar yüksek bir faiz ekonomiyi iyice durduracak.

'Aşı ücretsiz dağıtılmalı'
- Açıklanan bilgiler ile gelen bilgiler arasında tutarsızlık olduğunu gördük. Türk Tabipleri Birliği'nin açıkladığı vaka sayısı, hükûmetin açıkladığı rakamların tam iki katı. Böyle bir tabloda hükûmetin bugün aşı ile ilgili söylediklerine nasıl güveneceğiz? Aşı çok önemli bir tedbir, mutlaka açık fikirli olmak lazım. Ama hangi aşı iyidir diye bilim insanlarının dinlenmesi gerek. Aşının ulaşılabilir olması dünyada çok önemli bir insanlık sınavı olacak. İşin esası, aşıdan ücretsiz bir şekilde faydalanılması olmalı.

ÖNCEKİ HABERLER
Entübe edilmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Topbaş'ın sağlık durumu açıkladı
Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı'nın fabrikasında yangın
Falcao kararını verdi! İşte yeni adresi
Trabzon'da yasak öncesi fiyatı duyan tezgahlara akın etti! Yoğunluk yaşandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Evlerdeki yılbaşı partisini istihbarat polisi basacak
Gaziantep'te Türkiye'nin en eskisi tescillendi! 4. Murat sefer dönüşü uğramış
Tablet başvurusu yapma MEB başvuru formu doldurma-2020
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü
Van Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sünnetçioğlu: Ev içi bulaş arttı
Gaziantep'te çığlıkları duyan anne hayatının şokunu yaşadı
Yorumlar 30 yorum