BIST 5.115
DOLAR 20,96
EURO 22,46
ALTIN 1.313,16
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP’li Bozkurt: ’Sözüm, ’Evet’ diyenlere değil

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, katıldığı bir televizyon programındaki açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söyledi

Abone ol

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Ankara’da katıldığı bir televizyon programındaki açıklamalarından sonra söylediği sözlerin cımbızla alınıp yanlış anlatıldığını söyledi. Bozkurt, "Söylediğim her lafın noktasına virgülüne kadar arkasındayım. Katiyen ama katiyen ’Evet’ diyenlerle ilgili en ufak bir sözüm yoktur.'' dedi.

Hüsnü Bozkurt, katıldığı bir televizyon programındaki sözleri üzerinden "evet" diyecek vatandaşların denize döküleceği gibi bir anlam çıkarılmaya çalışıldığını söyleyerek, "Bunu katiyetle reddediyorum" diye konuştu.

Referandumda 'Evet’ diyeceklere söylenmiş herhangi bir sözünün olmadığını ifade eden Bozkurt, şunları söyledi:

"Ben o programda, getirilen anayasa değişikliği metninin içerisinde gizli tuzaklar olduğunu, bu metnin Türkiye’yi bölme ve tek adam yaratma

Tekrar söylüyorum söylediğim her lafın noktasına virgülüne kadar arkasındayım.

anayasa değişikliği olduğunu belirttim. Eğer bununla biz tek kişiye bu kadar yetki verirsek, bir gün o tek kişinin yanıltılmasıyla Türkiye’nin bölünebileceğini, milletin birbirine düşürülebileceğini söyledikten sonra; Ben milletimiz eğer anayasadaki tuzakların farkında olursa yüzde 1 bile ’Evet’ çıkmaz. Ben eminim ki, en az yüzde 60-65 ’Hayır’ çıkacak. Buna hala inanıyorum. Daha da arttığını düşünüyorum. Ama velev ki, ’Evet’ çıkarsa kimse heveslenmesin, bakın burada söylediğim çok net. Bakın bu bir bölünme Türkiye’yi tek adam rejimine sürükleme tuzağı içeriyor. Bu tuzağı kuranlar heveslenmesin anlamında. Kimse heveslenmesin, biz sizi de, sizin yedi göbek sülalenizi de İzmir’e kadar kovalar emperyalistleri de denize dökeriz dedim.”

Neden Emperyalist kelimesini kullandığını da anlatan Bozkurt, ”Çünkü batı emperyalizmi tıpkı bugün olduğu gibi 1919’da da ülkemizi bölmek istemişti. O zaman Mustafa Kemal önderliğinde bu millet Samsun’a çıktı. Samsun’dan başlayıp İzmir’de emperyalist ve onların yerli işbirlikçilerini bu ülkeyi bölmek isteyenleri denize döktü. Söylediğim tamamen budur. Burada asla katiyen hiçbir biçimde ‘evet’ diyecekleri denize dökeceğiz diye bir ifadem ne olmuştur ne de aklımın ucundan geçmiştir" dedi.

YARGIYA YANITIMIZI VERİRİZ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma hakkında konuşan Bozkurt, "Savcılıktır, tabi ki ne kadar bağımsızsa yargımız o kadar bağımsızdır. Biz de gider bağımsız yargıya ne söylüyorsa dinler yanıtımızı veririz. Ben 20 yıl bu ordunun üniformasını giymiş 44 yıllık da devletine hekim olarak hizmet etmiş ancak 64 yaşında vekil olmuş bir adamım. Ben anamdan vekil olarak falan doğmadım. Hiçte umurumda değil. Tekrar söylüyorum söylediğim her lafın noktasına virgülüne kadar arkasındayım. Katiyen ama katiyen evet diyenlerle ilgili en ufak bir sözüm yoktur" dedi.

Erdoğan'dan CHP'li Bozkurt'a sert sözler