BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Çevre için KEP hizmeti

BTK Başkanı Acarer, Kayıtlı Elektronik Posta düzenlemesiyle çevrenin korunmasının hedeflendiğini bildirdi.

Abone ol

BTK Başkanı Acarer, internet ortamındaki bilgi ve belge alışverişlerinin hukuki delil olarak kullanılmasına imkan sağlayacak Kayıtlı Elektronik Posta düzenlemesiyle çevrenin korunmasının hedeflendiğini bildirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, internet ortamında yapılan bilgi ve belge alışverişlerinin hukuki delil olarak kullanılmasına imkan sağlayan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetini sunmak üzere 3 kuruluşa yetki verildiğini, KEP sistemiyle yazışmaların daha güvenli yapılmasının yanı sıra kağıt kullanımı azaltılarak ormanların korunmasına ve çevreye katkı sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.

Acarer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Ticaret Kanunu kapsamında Türkiye’de KEP sisteminin uygulanabilmesi için gerekli düzenlemeleri tamamladıklarını belirterek, bu hizmeti sunmak üzere başvuru yapan 3 kuruluşa KEP Hizmet Sağlayıcısı olarak yetki verdiklerini söyledi.

Yetki verilen kuruluşların PTT Genel Müdürlüğü, Türkiye Noterler Birliği ve Türkkep olduğunu açıklayan Acarer, her üç kuruluşun da altyapılarını tamamlayarak vatandaşlara, şirketlere ve kurumlara hizmet sunmaya başladıklarını bildirdi.

Acarer, KEP sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte kağıt kullanımının büyük ölçüde azalacağını, ormanların korunmasına ve çevreye önemli bir katkı sağlanacağını vurguladı.