BIST 10.668
DOLAR 32,84
EURO 35,36
ALTIN 2.486,10

Candan Erçetin Kimdir?

Türk pop müziği sanatçısı. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi'nde müzik öğretmenliği görevini de sürdürmektedir. 2007-2009 arası Galatasaraylılar Derneği Başkanlığı yapmıştır. 10 Şubat 1963'te Kırklareli/Türkiye (Anne Priştina, baba Üsküp) Arnavut göçmeni bir ailenin kızı olarak Kırklareli'de dünyaya geldi. İlkokulu Kırklareli'nde bitirdi. Erçetin, 11 yaşında İstanbul'da burs sınavına katıldı ve Galatasaray Lisesi'ni kazandı. 11 yaşında...

Türk pop müziği sanatçısı. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi'nde müzik öğretmenliği görevini de sürdürmektedir. 2007-2009 arası Galatasaraylılar Derneği Başkanlığı yapmıştır. 

10 Şubat 1963'te Kırklareli/Türkiye (Anne Priştina, baba Üsküp) Arnavut göçmeni bir ailenin kızı olarak Kırklareli'de dünyaya geldi. İlkokulu Kırklareli'nde bitirdi. Erçetin, 11 yaşında İstanbul'da burs sınavına katıldı ve Galatasaray Lisesi'ni kazandı. 11 yaşında ailesinden ayrıldı. 1989'lu yıllarda Fransız Chanson'u ile tanıştı. 1978'de İstanbul Belediyesi Şan Okulu'na gitti ve şan dersleri aldı. 1986'da Norveç Oslo'da düzenlenen EUROVISION şarkı yarışmasında Klips ve Onlar grubu bünyesinde Halley şarkısını seslendirerek Türkiye'yi temsil etti ve grup Türkiye'nin o zamana kadarki en iyi derecesini elde etti. 

Müzikal kariyeri 
11 Eylül 1995'de "Hazırım" adlı ilk albümünü piyasaya sürdü. 1996 Temmuz'unda Rumeli Hisarı'nda konserler verdi.16 Şubat 1997 'de "Çapkın" adlı 2. albümü piyasaya girdi ve "YALAN" adlı şarkısı ile oldukça yoğun bir dinleyici kitlesi elde etti.2 Eylül 1998'de "Oyalama Artık" adlı EP albümünü çıkardı. Bremen, Fas, Paris gibi yerlerde konserler verdi.26 Eylül 1999'de "Elbette" albümünü çıkardı ve müzik listelerinde 1. numaraya yerleşti. 
13 Mart 2002'de "Neden" albümünü çıkardı.Mayis 2003'de Fransız chansonları'nın yer aldığı "Candan Erçetin Chante Hier Pour Aujourd'hui" adlı 5.albümü çıktı. Yine aynı yılın Agustos ayında "Neden" albümünden bazı remix şarkıları ve Bosna Hersek, Avusturya ve Türkiye yapımı Pjer Zalica yönetimindeki "GORI VATRA" (Cori vatra diye okunur) filminden "Yazık oldu" şarkısını içeren "REMIX" albümü çıkartmıştır. 

Haziran 2004'te Melek adlı 6.albümü çıktı. 16 Temmuz 2005'te "REMIX'5" albümü çıktı ve o albümde ayrıca Almanya - Fransa yapımı "KORO" filminin müziği "Vois Sur Ton Chemin"(Fransızca'dan Türkçe'ye tercümesi olan "Sevdim Anladım") da bulunmaktadır. 7 Ocak 2005'te Beyazıt Öztürk ile "YILDIZLARIN ALTINDA" tiyatrosunda oyuncu olarak oynadı.Aralik 2005'te Yunanistan ve Türkiye'de bilinen ortak türküleri yorumladığı albümü "Aman Doktor"u çıkardı. Aynı zamanda sanatçı'nın son projesi ve albümü olarak sayılmıştır. Haziran 2007'de düzenlenen Fanta Gençlik Festivali'ne konuk olarak katılmıştır. 

Ayrıca sanatçı, Erol Evgin ve Nükhet Duru ile beraber Most Produksiyon tarafından hazırlanan Melih Kibar konserlerinde yer almıştır. Bu albümler dışında da Fransız yapımı Les Choristes (Koro) filmi için Kuştepe Çocuk Korosu ile "Sevdim Anladım" şarkısını(bu parçanın orijinali olan vois sur ton chemin 'i filmin Fransadaki galasında Saint-Benoit Lisesi korosuyla beraber seslendirmiştir.), Murathan Mungan'a saygı albümünde Yeni Türkü'nün "Çember" şarkısını, Ezginin Günlüğü'ne ait "Çeyrek" adlı albümde "Gelmiyorsun" isimli parçayı ve Teoman'ın 'Söz Müzik Teoman' albümünde "Kim"i seslendirmiştir. 
2008'de Ümit Ünal filmi "Gölgesizler" in müziklerini hazırladı. Ben Kimim adlı şarkıyı Gölgesizler filmi için hazırlamıştır ve şarkının adresinden ücretsiz indirilmesi mümkündür. 
Haziran 2009'da yeni albümünü çıkarması beklenmektedir.