HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Bu neşter çığır açacak

Sağlık alanında çalışmalar son hızla devam ediyor.

Sağlık alanında çalışmalar son hızla devam ediyor. Yeni yapılan çalışmalarda İngiltere'de bulunan Imperial College London'dan bilim adamları, "iKnife" yani akıllı bıçak adını verdikleri neşter geliştirdiler. Bu geliştirilen akıllı bıçak, çoğu zaman tehlikeli ancak yaygın olan hastada tümör kalıntısı bırakmayacak.

Yapılan testlerde akıllı bıçağın ilk sonuçlara göre bıçağın küçük kanser dokularını tespit edebildiği açıklandı. Dokuyu kesmek için ısıyı kullanan neşterde değişiklik yapan araştırmacılar, bıçağın kesilirken dokuya ısı verip yayılan keskin duman kokusunu analiz edebildiği ve dokunun kanserli mi sağlıklı mı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Araştırmacılar, kokunun kütle spektrometresi adı verilen yüksek teknoloji ürünü "buruna" çekildiğini ve böylece kanserli ve sağlıklı dokudan çıkan duman arasındaki küçük farklılıkların tespit edilebildiğini, bu bilgininde birkaç saniye içinde cerraha ulaştığını belirtti.

Şimdiye kadar 91 hasta üzerinde yapılan testlerde bıçağın ne tür dokunun kesildiğini, kanserli olup olmadığını tespit ettiği görüldü. Devam eden testlerde bıçağın ne kadar etkili olacağı tam olarak anlaşılacak.


Kaynak: Akıllı neşter çığır açacak

Galeri: 18 Temmuz 2013 - Günün fotoğrafları

ÖNCEKİ HABERLER
Hastanede uyuya kaldı ve...
Bir Alman devi daha iflas ediyor
Minibüste tehlikeli yolculuk
Bu hastalık torunları bile etkiliyor
LCD televizyonlar onların ekmeklerine taş koydu
KYK burs başvuru ekranı son gün ne zaman online başvuru
Yorumlar