BIST 9.683
DOLAR 32,54
EURO 34,95
ALTIN 2.426,39
HABER /  GÜNCEL

Bu kedi medyum

Bu kedi her kediye benzemiyor. Hastaların ne zaman öleceğini biliyor...

Abone ol

ABD'nin Rhode Island eyaletinde bir yaşlılar bakımevinde beslenen kedi, hastaların ne zaman öleceğini "biliyor."

"Oscar" adlı erkek kedi, son saatlerinde olan bakımevi sakinlerinin yanına yaklaşıp onların yanında yatarak, hastanın ölümünün yakın olduğunu haber veriyor.

Brown üniversitesinden Prof. Dr. David Dosa, bu fenomen hakkında New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan makalesinde, kedinin hemen hemen hiç yanılmadığını, 25 kez doğru tahminde bulunduğunu bildirdi.

Oscar bir hastanın yanına veya kucağına yattığında, bakımevi personelinin yaşlının yakınlarına hemen haber verdiğini belirten Dosa, böylece aile üyeleri ve yakınların, hastanın son saat ve dakikalarında yanında olabildiğini ifade etti.

DOKTOR KEDİ
Dosa'nın verdiği bilgiye göre, iki yaşındaki Oscar, bakımevi ve rehabilitasyon merkezinin, Alzheimer ve Parkinsonlu yaşlıların bakıldığı bölümünde büyüdü.

Çalışanlar, 6 aylıkken aynı doktorlar gibi hastaları tek tek dolaşan Oscar'ın hastaları kokladığını fark etti. Dosa, Oscar'ın işini çok ciddiye aldığını, ancak birkaç saat içinde ölecek hastaların yanına yattığını bildirdi.

Brown Üniversitesinden Joan Teno da "Oscar'ın tahmin konusunda uzmanlardan daha başarılı olabildiğini" ifade etti.

Ölümcül hastaların bakımı konusunda uzman olan Teno, Oscar'ın 13. kez ölecek hastayı bildiğinde, kedinin bu özelliğini kabullendiğini belirtti ve hayvanın birçok kez doktorların aksine doğru tahminde bulunduğunu kaydetti.

Ne doktorlar, ne de bilim adamları Oscar'ın bu yeteneğine açıklama getirebiliyor. Ancak hasta yakınlarına son kez sevdiklerinin yanında olabilme fırsatı yarattığı için herkes Oscar'ın yetisinden memnun...