BIST 1.451
DOLAR 8,30
EURO 10,11
ALTIN 489,83
HABER /  GÜNCEL

Bu haber TMSF'yi kara kara düşündürdü!

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, iflas eden Yurtbank'ta off-shore hesabı bulunan mudinin açtığı davayı kazanmasının, emsal oluşturabileceğini söyledi.

Abone ol

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin iflas eden Yurtbank'ta off-shore hesabı bulunan bir mudinin açtığı davayı haklı bulması, TMSF'yi düşündürüyor.

Kararın iflas eden diğer bankalardaki mudiler için emsal yaratacağı ve bunun faiziyle birlikte TMSF'ye 3 milyar dolar maliyet çıkarabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili CNBC-e'ye konuşan TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül şunları söyledi:

"Miktar, 3 milyar dolar olmamakla birlikte önemli bir rakam olabilir. Bu karara toplum adına üzüldüm. Bunun iki ayağı var. O günün TMSF'si 2001 senesinde Yurtbank'ın da içinde bulunduğu Birleşik Sümerbank'ın satışını Oyak Bank'a gerçekleştirirken, sözleşmeye ileride doğacak bir riski TMSF öder diye bir madde konulmuş. İlk talihsizlik bu.

Böyle bir maddeyi sözleşmeye koymak beni üzdü. Bunun topluma maliyet olarak yansıması söz konusu. İkinci ayağı ise yargı tarafında. Bunun muhatabının özelikle off-shore'cular olması nedeniyle bununla ilgili karar vermeyebilirdi. Dolayısıyla, yargının bu kararına katılmıyorum. Hatalı olmuştur.

Çünkü off shore zararlarının halka ödetilmesini toplum vicdanı kabul etmez diye düşünüyorum." Bizim bu kararla ilgili girişimlerimiz olacak ancak esas bundan sonraki benzer kararların önüne geçmek için çalışmalarda bulunacağız. TMSF hukukçuları, Yargıtay 11'inci Hukuk Dairesi'nin kararın bozulması için derhal harekete geçti.

Hukukçular kararı bir üst merci olan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na taşımaya hazırlanıyor. Buradan da mudi lehine bir karar çıkarsa söz konusu karar tüm off-shore'zedeler için emsal teşkil edecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Pakistan'dan NATO saldırısına tepki
Beşiktaş'a Belçikalı hakem
Neymar'a görülmemiş mektup
Terim dünya yıldızını reddetti
NBA'de maç takvimi netleşti
Türk kızı Çin'de kraliçe seçildi
Nestle, çocuk işçi sorununa 'önlem alıyor'
İşte Ece Erken'in yeni sevgilisi
Cem Uzan'ın gizli zulası bulundu
Van'a yapılan yardım perişan etti
Yorumlar