BIST 9.680
DOLAR 32,42
EURO 34,48
ALTIN 2.471,01
HABER /  GÜNCEL

Bomba itiraflar! Silahlar, arabalar, neyiniz varsa alıp...

Şanlıurfa'da yakalanan IŞİD'in kurucusu ve Sağlık Emiri, PKK/PYD ile IŞİD arasındaki kirli pazarlıkları ve ABD'nin PYD'ye desteğini tek tek anlattı: "ABD, Türkiye Rakka'ya müdahale etmeden şehri PYD'ye teslim etmek için IŞİD'lileri konvoylarla çıkmamıza izin verdi..."

Abone ol

Şanlıurfa'da DEAŞ terör örgütüne yönelik bir operasyonda örgütün sözde 'Sağlık Emiri' Kefah Beşşar Hüseyin korumasıyla birlikte yakalandı. DEAŞ'ı Ebubekir Bağdadi ile kuran ilk ekipten olduğunu söyleyen ve örgütün şimdiye kadar Türkiye’de yakalanan en üst düzey isimlerinden olan Hüseyin, hem örgütün iç yapısı, üst düzey yöneticileri hem de YPG ile ilişkileri konusunda önemli itiraflar yaptı. Hüseyin, DEAŞ teröristlerinin YPG’nin izniyle Rakka’dan silahlı olarak nasıl çıktıklarını da anlattı. ŞanlıurfaCumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması neticesinde tutuklanan Hüseyin'in ifadesinden dikkat çeken bölümler şöyle:

2004'TE EL KAİDE'YE KATILDIM: “Irak'ın Dohok şehrinde doğdum. Tıp fakültesini bitirdim. Romatoloji doktoruyum. Amerika'nın Irak'a açtığı savaşta, 2004 yılında Musul'da birden fazla (direnişçi) grup oluştu. Bu gruplar Cihad için kurulmuştu. Ben de o tarihlerde Tevhid ve Cihad grubuna katıldım. Bu gruptakilere tıbbi yardımlar yapıyordum. Bu grubun o tarihlerde El Kaide ile bağlantısı vardı. Bu grup 2007 yılında adını 'İslamDevleti' olarak değiştirildi. Ben de bu gruba bağlı olarak Musul'da faaliyet göstermeye başladım. Çatışmalarda yaralananlara yardım ediyordum. Akabinde hastanelerin yönetimi ile ilgili faaliyet göstermeye başladım.

HİLAFET İLANINDA MUSULDA İDİM: Akabinde hatırladığım kadarıyla Irak İslam Devleti, Ebubekir El Bağdadi'nin çağrısı ile adını Irak Şam İslam Devleti (IŞİD/DEAŞ) olarak değiştirdi. Bundan sonra hem Irak hem de Suriye'de faaliyet yürütmeye başladı. Ben Musul'da görevliydim. Ardından Suriye'ye 'Sağlıkİşlerinden Genel Sorumlu Emir' olarak gönderdiler.

DEAŞ'I KURAN KADRODAYIM: Suriye'de DEAŞ bölgelerindeki tüm hastanelerden sorumlu 'Emir El Sıhhe' (Sağlık Emiri) olarak faaliyet gösterdim. Bana 6-7 'Emir' bağlı idi. Kod adım 'Ömer' idi. Bağdadi, Musul'da Halifeliği ilan ettiği zaman ben de Musul'daydım. DEAŞ örgütünün ilk kurulmasında olduğum için benim kimseye biat etme gibi bir şeyimin olması söz konusu değildir. Şuan DEAŞ terör örgütü Deyrizor civarında yapılanmıştır. Başlarında da Suudi Arabistan uyruklu Abu Abdurrahman el Ceziravi adlı kişi vardır.

IŞİD LİDERİ EL BAĞDADİ HALA HAYATTA: Deyrizor'da 10-12 bin örgüt mensubu var. Başka yerlerde de silahlı adamları var. Bunların sayıları hakkında bilgim yok. Bildiğim kadarıyla Bağdadi hayatta ancak nerede olduğunu bilmiyorum.

TÜRKİYE OPERASYON DÜZENLEYECEK DİYE YAPTILAR: Beşşar Hüseyin, örgütün YPG ile ilişkisi ve Rakka'dan tahliyesi konusunda da şunları anlattı: "Yaklaşık 4 ay önce YPG DEAŞ'tan ateşkes istedi. Ateşkes yapıldı. Daha sonra bozuldu. YPG'nin Suriye'deki durumu zayıftı. Silahlı gücü zayıftı. Arapları para karşılığı veya zorla yanlarına alıyorlardı. Amerika Birleşik Devletleri, DEAŞ'ın elindeki toprakları havadan ateş altına alıyordu. Daha sonra bu toprakları YPG'ye veriyorlardı. Münbiç'te YPG çok zayiat verdi. Burayı da yine bombardıman ile aldılar. Rakka'da da bir kurşun sıkmadan bombardıman ile aldılar. Burayı, Türkiye'nin Cerablus'tan sonra Rakka'ya da operasyon düzenleyeceğini düşündükleri için yaptılar. Türkiye Rakka'ya girerse YPG'yi kuşatacağını düşünüyorlardı."

SİLAHLARINIZI DA ALIN GİDİN: PYD-YPG'nin güçlü olduğu bölgeler Afrin, Kamışlı ve Haseke'dir. Telabyad, Kobani ve Münbiç'ta fazla bir güçleri yoktur. Telabyad'ı DEAŞ 100 kişi ile almıştı. Daha sonra YPG hava saldırısının ardından buraya yerleşti. Rakka'da savaşın bitmesine yakın DEAŞ'ın yaralı silahlı gücü ve ailelerine, YPG istediklerini verebileceklerini söyleyerek kendi bölgelerinden Deyrizor'a kadar gönderdiler. Silahları ile birlikte Deyrizor'a gittiler. YPG, DEAŞ'a 'Silahlar, arabalar, neyiniz varsa alıp gidebilirsiniz' diye söylediler...

IŞİD'e büyük darbe! Kurucusu ve 'Sağlık Emiri' yakalandı

PKK ile IŞİD'in kirli ittifakı! Eltiler anlattı şok detaylar