BIST 7.859
DOLAR 29,00
EURO 31,23
ALTIN 1.859,99
HABER /  DÜNYA

BM heyeti olay yerini böyle inceliyor

Kimyasal silah kullanımı iddiaları sonrası araştırmalara başlayan BM ekibinin bölgede yaptığı incelemeler kameralarla kaydedildi.

Abone ol

Kimyasal saldırıya ilişkin tüm dünyanın merakla açıklama beklediği BM müfettişleri, katliamın yaşandığı bölgeyi inceliyor, yaralılarla görüşüyor.

Görevliler hastanede bulunan kurbanlardan kan örneği aldı ve sorular sordu.

Geçtiğimiz günlerde Doğu Guta’da meydana gelen ve binden fazla insanın hayatını kaybettiği iddia edilen kimyasal saldırılar sonrası BM heyeti bölgede incelemelere başladı.

Keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu tahrip olan aracı değiştirerek bölgeye geri dönen BM heyeti, tehlikeli koşullara rağmen incelemelere devam etti. Bölgede kanıtlar toplayan ekip, bölgeye atılan bombaların boş kovanlarını fotoğrafladı.

Geçtiğimiz günlerde Şam’ın Doğu Guta bölgesinde düzenlenen saldırılarda binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Muhalifler saldırı sonrası kimyasal silah kullanıldığını belirtirken Suriye hükümeti ise iddiaları reddetmişti. Suriye hükümeti daha sonra da ABD’nin baskıları sonucu BM Heyeti’nin bölgede araştırma yapmasına izin vermişti.

ABD'den bugün yapılan açıklamada ise Suriye'de kimyasal silah kullanıldığının kanıtlandığı ve bunun inkar edilemez olduğu ifade edildi. Düzenlediği basın toplantısında sert bir dille konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye hükümetini kanıtları gizlemeye çalışmakla suçlamıştı.

SALDIRIYA MARUZ KALAN KİŞİ OLAYI BM HEYETİNE BÖYLE ANLATTI

 OLAY YERİNDE İNCELEME