BIST 9.708
DOLAR 32,50
EURO 34,91
ALTIN 2.440,00
HABER /  GÜNCEL

'Suudiler Kremlin'e Esad'a karşı durması karşılığı petrol anlaşması önerdi'

Daily Telegraph gazetesinde yer alan bir habere göre Suudi Arabistan, Suriye'ye desteğini geri çekmesi karşılığında Rusya'ya gizli bir petrol anlaşması önerdi.

Abone ol

Daily Telegraph gazetesi, ekonomi ekinde Suudi Arabistan'ın, Suriye'deki Esad hükümetine destek vermekten vazgeçmesi karşılığında Rusya'ya küresel petrol piyasasını kontrol edebileceği gizli bir teklif götürdüğünü yazıyor.

Gazete, haberin Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Suudi Prens Bender bin Sultan'ın yaptığı görüşmenin sızdırılan deşifre metnine dayandığını söylüyor.

Telegraph'ın haberinde, istihbarattan sorumlu olan Suudi Prensin, Putin'le dört saat süren görüşmesinde şu sözlere yer verdiği belirtildi:

"Petrol konusunda nasıl Rus-Suudi ortaklığı sağlayabileceğimize bakalım. Hedefimiz küresel piyasalarda petrolün fiyatının sabit kalabilmesi için üretim miktarı ve fiyat belirlenmesi olmalı.

"Rusya'nın ayrıca İsrail'den Kıbrıs'a kadar Akdeniz'de petrol ve doğalgazla ilgilendiğini de biliyoruz. Rus doğalgaz hattının Avrupa için öneminin de farkındayız. Bununla rekabet etmekle ilgilenmiyoruz. Bu konularda işbirliği yapmak istiyoruz."

Daily Telegraph, Suudi Prens'in ABD'nin onayıyla konuştuğunun anlaşıldığını da yazıyor.

Gazete, yine Suriye konusunda bir başka haberindeyse İngiltere Başbakanı David Cameron'un savaş için hukuki zeminin oluşturulması ve gerekçelendirilmesi için baskı altında olduğunu yazıyor.

Telegraph'ın bu haberine göre İngiliz milletvekilleri İngiltere'nin Orta Doğu'da yine bir savaşa hızla girmesinden endişe duyuyor.