BIST 1.409
DOLAR 8,68
EURO 10,35
ALTIN 500,26
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Binali Yıldırım'dan Kürdistan ifadesi açıklaması

'Kürdistan' ifadesinin farklı yorumlandığına ilişkin bir soruya, cumhuriyet kurulmadan önce bölgeden gelen temsilciler için böyle bir ifade kullanıldığını söyleyen AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Kimse Kürtleri ötekileştirmeye kalkmasın" şeklinde konuştu.

Abone ol

ELAZIĞ Dernekler Federasyonu ve Fındıkzade Elazığlılar Derneğinin Belgrad Ormanlarında düzenlediği, '48. Peynirli Ekmek Festivali'ne katılan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, iki hafta sonra İstanbulluların sandık başına giderek oylarını kullanacaklarını hatırlattı.

Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde kullandığı 'Kürdistan' ifadesinin farklı yorumlandığına ilişkin bir soruya ise şu cevabı verdi:

"PKK terör örgütüdür. Bundan şüphesi olan varsa tepki göstersin. Kürdistan sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetin kurulmasından önce istiklal mücadelesinde bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifadem ondan ibarettir. Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlar bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Kimse Kürtleri ötekileştirmeye, ayrıştırmaya çalışmasın. Biz etle kemik gibiyiz. Birbirimizden ayrılmayız. Binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşadık, kader birliği yaptık. İnadına bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, ay yıldızlı bayrağımızın altında hür ve bağımsız yaşayacağız. Bu kadar açık ve net söylüyorum."

"Canlı yayın için görüşmeler sürüyor"

Yıldırım, Uğur Dündar’ın moderatörlük kararından vazgeçmesine ilişkin de, "Adaylara ve demokrasiye zarar verir diye bir gerekçe ortaya koydu. Ben de anlamadım. Sadece soracaktı, biz de cevap verecektik. Biraz daha açıklasa iyi olurdu. Demek ki bilmediğimiz bir şey oldu ve karar değiştirmek zorunda kaldı. Bunu izah edecek olan da kendisidir. (İkinci bir isim için) İki partiden arkadaşlar görüşüyor. Bir kişi olacak" değerlendirmesini yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da bir şahıs eşi ve iki çocuğunu vurup intihar etti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bayram tatilinin acı bilançosu 83 ölü 868 yaralı
Tunceli'de arı saldırısı 1 ölü 3 yaralı
Çin'den Washington Post ve Guardian'a erişim engelledi
İzlanda'da A Milli Takıma büyük ayıp!
Elazığlılardan Binali Yıldırım'a büyük ilgi
Trump ile NYT arasında 'Meksika anlaşması' kavgası
Kazakistan'da ilk seçim sonuçları açıklandı
Ergin Ataman tepkili: Ali Koç azmettiricidir
Yorumlar 44 yorum