HABER /  POLİTİKA

Binali Yıldırım'dan İstanbul'a organik tarım müjdesi

Anadolu Ajansı

 AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında Şile'de halk hitap etti esnafla konuştu. Şile'nin İstanbul'un organik tarım merkezi olacağını söyledi.

Binali Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında Şile'de çeşitli temaslarda bulundu. Dükkanları gezip esnafla sohbet eden Yıldırım, taksici esnafının sorunlarını dinledi. Şile'ye yapılan yatırımların toplu açılışı ve tanıtım toplantısında konuşan Yıldırım, millete hizmet etmenin kendileri için en büyük şeref olduğunu söyledi.

Bugün açılışını yaptıkları yatırımların her birinin Şile için çok önemli projeler olduğunu kaydeden Yıldırım, "Bunların tamamı, sizin ihtiyacınız gözetilerek yapıldı. Şile Liman Düzenlemesi, Şile Spor Merkezi, Kat Otopark, Ağva Sahil Düzenlemesi, Veterinerlik Hizmet Binası ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi Projesi ve Arıcılık Merkez Projesi. Birçok proje hayata geçirildi." dedi.

"Şile hep yeşil kalsın istiyoruz"
Şile'nin yeşil alan bakımından İstanbul'un bir numaralı ilçesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Şile eskiden çile ile anılırdı. Şile-İstanbul Otoyolu'nu sizin için yaptık. Güle güle kullanın. Ama unutmayın yolların kralı yok, yolların kuralı var. Şile, yüz ölçümü itibarıyla İstanbul'un en büyük üçüncü büyük ilçesi. Nüfus olarak ise 38. ilçesi. Şile'den daha az nüfusu olan ilçe ise Adalar. Şile hep böyle yeşil kalsın. O güzel köyleriyle, sahiliyle ve hepsinden önemli o güzel insanlarıyla hep böyle kalsın istiyoruz."

Turizme damga vurmalı
Yıldırım, kültür-sanat, turizm yatırımlarıyla damgalarını vuracakları yeni bir döneme girdiklerini aktararak, "Şile'yi deniz, köy ve sağlık turizminin merkezi yapıyoruz. Şile'nin köyleri var. Köyler artık mahalle oldu. Bu köylerin tamamında altyapıda güzel işler yapıldı. Şimdi bu köyleri artık turizme açma vakti geldi. Bu köyleri, Şile'nin ekonomik kaynağı haline getirmek için destek sunacağız. Buradaki mekanların elden geçirilmesi için destek vereceğiz. 

Şile'nin hazineleri çıkarılacak
İstanbul'un sayfiye yeri haline getireceğiz. Şile'de Hacılı Şelaleleri var. Gürlek Mağarası var. Burası, ilk Hristiyan hapishanelerinin burada olduğu düşünülüyor. Bu hazineleri ortaya çıkarmak ve burada bunları Şile'nin turizm kaynağı haline getirmek için gerekli çalışmaları yapacağız." ifadelerini kullandı.

O proje yeniden ele alınacak
Doğal yürüyüş alanlarını ve kamp alanlarını tabiata zarar vermeden yapacaklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Daha çok ziyaretçi gelecek. Şile, daha çok kazanacak. Şimdi birileri 'doğal yapı bozulacak mi?' diyerek kafaları karıştırmaya çalışacak. Buradan söz veriyorum. Bu söz Binali Yıldırım sözüdür. Sözü bir kere söyleriz. Uzatıp zurna yapmayız. Burada bir baraj projesi var. 5 tane köyü ilgilendiriyor. Gökmaslı, Sortullu, Göksu, Çataklı ve Hacılı. Bu köylerin su altında kalma riski var. Böyle bir içme suyu projesi yapmışlar. Bu proje için 'bekleyin' dedim. Köyleri, ortadan kaldırmak kolay değil. Bu proje yeniden yapılacak. O bölgedeki köylerin en az şekilde etkileneceği yeni bir proje ile sizin karşınıza geleceğiz. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Bu işin de takipçisi olacağım."

Yeryüzü Pazarı'nı örnek gösterdi
Yıldırım, halkın desteğiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesi halinde akıllı belediyecilik sistemini başlatacaklarını, insanların sorunların kendilerine ulaşmadan çözeceklerini anlattı.

İş başına geldikten sonra Şile için hayata geçirecekleri çok projeleri olacağını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Plajlarımızın doğal güzelliğini bozmadan çok daha güzel işler yapacağız. Yeni bir balıkçı barınağını da yine Şile sahiline kazandıracağız. Reislerin ekmek, takaların rızık kapısını hep birlikte daha da güçlendireceğiz. Halk plajları yenilenecek. Seyir iskelesi, sahil yolu düzenlenmesine devam edilecek. Kamp alanları ve bisiklet yolları, konaklama tesisleri, buradaki dokuyu bozmadan yapılacak.

Şile İstabul'un oranik tarım merkezi olacak
Yeryüzü Pazarınız var. Doğal sebzeyi meyveyi tarladan direkt tüketicilere ulaştırıyorsunuz. Üreten de alan da satan da memnun. Şimdi, bu projeyi yeni dönemde İlhan Ocaklı ile biraz daha ileri boyuta taşıyacağız Şile'yi. Şile İstanbul'un organik tarım merkezi olacak. Buradan ilan ediyorum. İstanbul'un organik ürünlerini niye binlerce kilometre öteden getirelim? Burnumuzun dibinde Şile'de bunu pekala yapabiliriz. Buradan yetişecek ürünler, Şile'den Anadolu gıda üssünden İstanbullulara iletilecek."

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
KPSS 2019 sınav tarihleri KPSS Alan Bilgisi sınavı ne zaman?
Beto kalesinde devleşti Konyaspor'la puanlar paylaşıldı
Müdür yardımcılığı sınavı başvuru tarihleri ÖSYM başvuru ücreti
2019 üniversite sınavı başvuru tarihi ne zaman ÖSYM sınav takvimi
İdris Naim Şahin’ın takla olayı nedir?
MSB duyurdu: Haftanin bölgesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi
Yorumlar 15 yorum