BIST 1.325
DOLAR 7,93
EURO 9,42
ALTIN 461,56
HABER /  SEÇİM

Binali Yıldırım Haydarpaşa Garı projesinin açıkladı

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, vapurda İstanbul için yapacağı projeleri sıraladı. 'İstanbul için de iki yaka bir sevda' dedi.

Abone ol

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım,  'Vapurda Çay Simit Sohbet' programının konuğu oldu ve İstanbul'la ilişkin projelerini açıkladı.

İstanbul'da seçimi kazanması halinde Haydarpaşa Garı'nın müze ve kütüphane şeklinde düzenleneceğini belirten Yıldırım, alışveriş merkezi ve binalar olmayacağını vurguladı.

Yıldırım Haydarpaşa'ya ilişin şu ifadeleri kullandı: "Haydarpaşa deyince İstanbul-Bağdat Demiryolu akla gelir. Sultan Abdülhamit'in ülkemize kazandırdığı en büyük eserlerden bir tanesi. Bu bölgenin planları yapıldı. Burayı Anadolu yakasının tam bir yaşam merkezi haline getireceğiz. Öyle alışveriş merkezi, binalar falan yok. Müze, kütüphane şeklinde düzenlenecek" 

EN ESKİ SEMT İLAN EDİLECEK
İstanbul'u en eski semt olan Fatih içinde projelerinin olduğunu belirten Yıldırım "Fatih'i eski İstanbul olarak ilan edeceğiz" dedi. Yıldırım Fatih'e ilşikim planlarını ise şöyle anlattı:

"Aralara serpiştirilmiş çirkin yapıları kaldırıp, tamamını, baştan sona tarih kokan, kültür ve inanç zenginliğimizi yansıtan bir tarihi mekan, eski şehir kavramını yerleştireceğiz ve oralar yayalaştırılacak. Kolay bir proje değil ama, buna ihtiyaç var. İstanbul'un diğer gelişmiş şehirlerdeki gibi nüfusunun 2-3 katı turist çekmek istiyorsak, birtakım yerlerine, birtakım kimlikler, temalar tanımlamamız lazım.”

ACİL DURUMDA 30 BİN YAPI VAR
İstanbul'un olası deprem tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirten Yıldırım şöyle konuştu:
"İstanbul büyük bir deprem tehdidiyle karşı karşıya. Acilen dönüştürülmesi gereken 30 bin yapı var. Bunlar dönüştürülecek. Ayrıca imar barışıyla birlikte sağlıksız yapıların imar mevzuatına göre yenilenmesi lazım. Ama ben belediye başkanı olduğumda imar planı tadilatı talepleri gündemimizde olmayacak.

KANSER HÜCRESİ GİBİ
Çünkü 5 katlı binasını 10 katlı yapmaya çalışanlar var. Kanser hücresi gibi o muhiti yok eden yükselen binalara izin vermeyeceğiz. Bunu yapmaya hakkımız yok."

'İKİ YAKA BİR SEVDA'
Yıldırım, "Ben iki yakayı birbirinden ayır edemiyorum. İstanbul'u iki yaka bir sevda olarak görüyorum. Anadolu yakasına geçtiğiniz zaman doğup büyüdüğünüz, hatırlarınızın olduğu köyünüz memleketiniz aklınıza geliyor. Tam İstanbul'u hissetmek istediğiniz zaman da Avrupa yakasına geçmeniz gerekiyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
AÖF kayıt yenileme ücreti 2019 ne kadar hangi bankaya?
TUS sınavı 2019 ne zaman ÖSYM TUS saat kaçta?
İstanbul Eskişehir hızlı tren bilet ücreti kaç para online ödeme
ABD'den flaş çekilme açıklaması nasıl olacak
Alman Genel Müdür: Türkiye'de gelecek var
Türkiye'nin gerçek koronavirüs vaka sayısı açıklandı dünya listesine bakın kaçıncıyız
Yorumlar 1 yorum