HABER /  EMLAK

Binalar için son 1 ay! Konut sahipleri dikkat alım-satım ve kiralama yapılamayacak

Anadolu Ajansı

Binalar için enerji kimlik belgesi alımı zorunlu hale getirildi. Konut sahipleri ya da müteahhitler binalarına 1 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunda. Bu belgenin bulunmadığı binalardaki alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak.

EKB olmayan binaların 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım veya kiralanması yapılmayacak.

Belgenin geçerliliği 10 yıl

Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen söz konusu belgede, binaların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. Söz konusu belgenin on yıl geçerliliği bulunuyor.

Hangi binalara belge istenmeyecek?

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Ayrıca münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait binalar EKB almayacak.

Yetkilendirilmiş danışmanlık şirketlerine başvurarak alınabiliyor

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.

Ayrıca EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Emekli polis pop müzik şarkıcısı oldu ilk klibi 1 ayda 131 bin tıklandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Firari FETÖ’cü Hakan Şükür'ün yeni görüntüleri ortaya çıktı!
Zile basıp binaya girdi 30 bin liralık altın çaldı
Kehf suresi cuma günü okumanın faziletleri neler?
İnegöl'de Türk bayrağını 3 kere öpüp alnına koyan yaşlı teyze helal olsun sana
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 28 vakıf üniversitesi arasında önemli iş birliği
2022 zamlı maaşları kaç para oldu ödeme takvimi
Yorumlar