BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  SAĞLIK

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den 'antikor' uyarısı: Kimse güvende değil

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, hastalığı atlatanların vücutlarında antikor oluştuğunu düşündükleri için rehavete kapılmamaları gerektiğini belirtti. Özlü, "Kimse güvende değil, tedbirlere uymak lazım" dedi.

Abone ol

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüse yakalanan birinin iyileştikten sonra tekrar hastalanmasının mümkün olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özlü, “İnsanlarda büyük çoğunlukta antikor oluşuyor ama bazıları ikinci kez hasta olabiliyor. Bu durumun birçok örneği var.

Koronavirüs salgınında hastalığı atlatanların vücutlarında antikor oluştuğunu düşündükleri için rehavete kapılmamaları gerekir. Kimse güvende değil, tedbirlere uymak lazım. Genel itibarıyla kaliteli iyi bir uyku uyumak gerekiyor. Sıvı tüketimi, dengeli ve sağlıklı beslenmek de oldukça önemli. Hareketli bir yaşamınızın olması da bağışıklığı güçlendirir” diye konuştu. 

‘Her şey bizim elimizde’

Trabzon'da yaşayan Faruk Yanık, “İnsanlar yılbaşı ile birlikte gelen 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ardından kendilerini sokağa attılar. Her yer çok kalabalık. Sosyal mesafe kuralına uyulmuyor. Kurallara uymak gerekiyor. Ben ve ailem hastalığı geçirdik. Annem hastalığı ağır atlattı, ben koku ve tat duyumu kaybettim. Ama hiçbir zaman 'Hastalığı ne de olsa geçirdim' deyip rehavete kapılmadım.

Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığı ikinci kez geçirenler olduğu ortaya çıktı. Bu defa ağır bir şekilde hastalığı geçirdiklerini araştırmalar ortaya koydu. Bu hastalığın yaşı veya kronik rahatsızlık seçtiği de yok. Her şey bizim elimizde. Kurallara uymamız ve dikkatli olmamız gerekiyor” dedi

‘Daha bulaşmaz, diyenler var’

Sokakların kalabalık olmasına değinen Alperen Atasoy da “Ben ve ailem henüz virüse yakalanmadık. Kendimizi iyi koruduk. Yakalanan akrabalarımız var. Kimisi hafif atlatıyor hastalığı kimisi de ağır geçiriyor. Şimdi hafif atlatanlara bakıp da rehavete kapılan insanlar var. Rahatça dolaşıyorlar sokaklarda sanki virüs yokmuş gibi. Her yer oldukça kalabalık. Umursamıyor insanlar fazla. Benim bağışıklığım güçlü, diyen insanlar var. Ya da ben yakandım daha bana bulaşmaz, diyen insanlar var. Onlar çok rahat yaşıyorlar” diye konuştu.

‘Herkesin birbirine karşı sorumluluğu var’

Elmas Süral ise “Tedbiri al, taktiri Allah’a bırak. Bakın sokaklar, caddeler çok kalabalık. Kimse mesafeyi korumuyor. Ceza yazmasalar insanlar maskesiz dolaşacaklar. Şimdi arabalara 'Allah korusun' yazıyorlar. Arabayı çalıştırıp uçurumun kenarına bıraktığın zaman olur mu? Olmaz. Bu şekilde olmaz. İnsanların kendini koruması lazım. Herkesin birbirine karşı sorumluluğu var” dedi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Koronavirüs aşısı... 81 İl Sağlık Müdürlüğü’ne yazı gönderildi
Antalya'da hayatının hatasını yaptılar! Dikkatsizlikleri pahalıya patladı
Tunç Soyer'den turizm açıklaması: Yüzlerce turizm işletmecisi çok büyük risk altında
Fahrettin Altun'un evinin fotoğraflanması! Canan Kaftancıoğlu 10,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak
2021 ebe maaşları kaç para oldu? En düşük en yüksek ebe maaşları
2021 hemşire maaşları en düşük maaş kaç para oldu?
Erdoğan'dan gazetecilere: Hayırdır burada ne işiniz var? Buraya kadar nasıl geldiniz?
Antalya'da 20 yıldır plajları altını üstüne getirdi buldukları şaşırttı! Geçimini sağlıyor
Trabzon'da gören şaşkına döndü herkes telefona sarıldı! Sokaklarda bu halde geziyor
Şehit polis Fethi Sekin, Elazığ'daki kabri başında anıldı
Yorumlar