BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  GÜNCEL

Berlusconi seçmenlere mektupla vergi indirimi vadetti

İtalyan siyasetçi Berlusconi'nin rakipleri, siyasetçiyi, seçimler öncesinde mektupla vergi indirimi vadederek, oy satın almaya çalışmakla suçladı.

Abone ol

Silvio Berlusconi'nin rakipleri, İtalyan siyasetçinin Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, seçmenlere vergi indirimi vadeden mektuplar gönderdiğini iddia etti.

Merkez sol lider Pier Luigi Bersani, Berlucsoni'nin hamlesini "dolandırıcılık" olarak nitelerken, daha küçük bir siyasi partinin lideri ise İtalyan siyasetçinin suç işlediğini belirtti.

Vergi indirimi mektuplarının, İtalya'da daha çok kararsızların olduğu bölgelerdeki seçmenlere gönderildiği bildiriliyor.

Mektupta, eski başbakan Mario Monti döneminde getirilen ve bazı kesimlerde tepki yaratan emlak vergisinin kaldırılacağı vadediliyor.

Berlusconi, seçim kampanyası sırasında söz konusu emlak vergisinin kaldırılacağı sözünü vermişti.

Ancak, seçmenlere mektup göndermesi, muhaliflerinde tepki yarattı.

İtalyan seçimlerinin favorisi olan ancak son dönemlerde Berlusconi'ye karşı oy kaybeden Bersani, "Berlusconi ile bu mektuplar gönderildikten sonra yolda karşılaşsaydık, kendisine hilekâr derdim" dedi.

Solda yer alan Sivil Devrim hareketinin lideri, eski mafya karşıtı savcı Antonio Ingroia ise internet sayfasında yaptığı açıklamada, "Berlusconi, İtalyanlara oy karşılığında para vadeden mektuplar göndererek bir ya da belki iki kez suç işledi" dedi.

'Ev kutsaldır'

2011 yılı Kasım ayında başbakanlıktan istifa etmeye zorlanan Berlusconi'nin mektupları, resmi evrak görünümüne sahip ve üzerinde "Önemli duyuru: 2012 IMU (emlak vergisi) geri ödemesi" notunu taşıyor.

Mektupta geri ödemenin, banka hesabına transfer ya da postanede elden teslim edilme şeklinde yapılacağı da belirtiliyor.

Berlusconi, mektupta, "Ev kutsaldır ve vergilendirilmemelidir" de diyor.

Emlak vergisi kanunu çıkaran ve seçimde bir koalisyonun başında olan Monti ise, "Berlusconi'nin oy satın almaya çalışacağını söylediğimde, bunu harfi harfine yapacağını düşünmemiştim" dedi.