BIST 7.949
DOLAR 28,88
EURO 31,52
ALTIN 1.894,57
HABER /  DÜNYA

ABD'den yardım itirafı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk halka açık konuşmasında bütçe kesintilerini gündemine aldı.

Abone ol

ABD’nin dış yardım ve diplomasi konusunda daha çok yatırım yapması gerektiğine dikkat çeken Kerry, bunun ABD’nin güvenliği ve refahına bir yatırım olduğunu ifade etti.

ABD Kongresi’nde hala uzlaşılamayan otomatik harcama kesintileri, dışilerinin de öncelikli konusu haline geldi. Bütçe çıkmazını ABD dış politikası için bir tehdit olarak gören Kerry, önlerindeki en büyük zorluğun çözümünün diplomatların değil, siyasetçilerin elinde olduğunu belirtti. Kendi içindeki sorunları çözmeden dış politikada sorunların artabileceğine dikkat çeken Kerry, “Evimizde güçlü olmadan dışarıda güçlü olamayız.” ifadelerini kullandı.

HAYIR İÇİN DEĞİL

Dış yardımların bir hediye veya hayır işi olarak görülmemesi gerektiğini belirten Kerry, “Bu güçlü ABD ve özgür dünya için bir yatırım.” şeklinde konuştu. Kongre’ye bir de uyarı yapan Kerry; “Bugün diplomat istihdam etmek, yarın ordu istihdam etmekten çok daha ucuz.” dedi. Otomatik harcama kesintileri kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı ve dış yardımlarından 2,6 milyar dolarlık bir payın kesilmesinin gündemde olduğu ifade ediliyor.