BIST 1.443
DOLAR 8,56
EURO 10,38
ALTIN 510,51
HABER /  SAĞLIK

Bebeklerin plasentasında tespit edildi! Mikroplastik 'Cyborg bebek' alarmı yarattı

Bebeklerin plasentasında ilk kez mikroplastik parçacıkları tespit edildi. Söz konusu mikroplastiklerin annenin yeme içme veya solunumu yoluyla plansentaya ulaştığı tahmin edilirken bu durumu uzmanlar 'Cyborg bebek' olarak tanımladı: Biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklara verilen isim.

Abone ol

Anne karnındaki bebekleri sarmalayan ve anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan yapı olan plasentada ilk kez mikroplastik parçacıkları tespit edildi. Vücuttaki mikroplastiklerin sağlık üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor, ancak bilim insanları parçacıkların, uzun süreli hasara neden olabilecek ya da fetüsün gelişen bağışıklık sistemini bozabilecek kimyasallar taşıyabileceklerini söyledi. Mikroplastik parçacıklarının, annenin yeme içme veya solunumu aracılığıyla plasentaya ulaştığı tahmin ediliyor.

Bir düzine plastik parçacıkları bulundu

Çalışma, Environment International dergisinde yayımlandı ve İtalya’nın başkenti Roma’daki San Giovanni Calibita Fatebenefratelli Hastanesi’nde Doğum Bilim ve Jinekoloji Direktörü olan Antonio Ragusa tarafından yönetildi. Çalışmada 6 plasentanın incelendiği ifade edilirken, mikroplastik parçacıkları, normal gebelik ve doğumları olan 4 sağlıklı kadından alınan plasentaların hem fetüs hem anne tarafında hem de fetüsün geliştiği zarın içinde tespit edildi. Ayrıca, bir düzine plastik parçacıklarının bulunduğu, her plasentanın sadece yüzde 4'ünün analiz edildiği bunun da toplam mikroplastik sayısının çok daha yüksek olduğuna işaret ettiği ifade edildi.

Bu ürünlerden kaynaklandığı düşünülüyor

Analiz edilen tüm parçacıkların mavi, kırmızı, turuncu veya pembeye boyanmış plastikler olduğu ve parçacıkların kaynağının ambalaj, boya, kozmetik veya kişisel bakım ürünleri olabileceği belirtildi. Araştırmacılar, çalışmadaki diğer 2 kadının plasentasında parçacıkların bulunmadığını bunun da farklı fizyolojik yapı, diyet veya yaşam tarzının sonucu olabileceğini ifade etti.

Tespit edilen mikroplastiklerin çoğunlukla 10 mikron (0.01mm) boyutunda olduğu ve bunun da parçacıkların kan dolaşımında taşınabilecek kadar küçük olduğu anlamına geldiği ifade edildi. Parçacıkların bebeklerin bedenlerine girip girmediği ise araştırmacılar tarafından değerlendirilemedi.

Çalışmada araştırmacılar, plasentanın fetüsün gelişimini desteklemedeki ve dış çevre ile bir arayüz görevi görmedeki önemli rolü nedeniyle, muhtemel olarak zararlı plastik parçacıklarının varlığının büyük bir endişe kaynağı olduğu sonucuna vardı. Mikroplastiklerin fetüsler üzerindeki olası etkilerinin fetüsün yavaş gelişmesini de içerdiği belirtilirken, plasentadaki mikroplastiklerin etkisi üzerine bilgi edinmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

“Bir Cyborg bebe sahip olmak gibi"

Çalışmayı yöneten Antonio Ragusa konuyla ilgili olarak “Bir Cyborg (biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklara verilen isim) bebeğe sahip olmak gibi; artık sadece insan hücrelerinden oluşmuyor, biyolojik ve inorganik varlıkların bir karışımından oluşuyor” ifadelerini kullandı. Ragusa ayrıca bulguların anneleri şoke ettiğini de belirtti.

İtalyan araştırmacıların, plasentaların herhangi bir bulaşın önlenmesi için plastik içermeyen bir doğum prosedürü uyguladı. Doğum uzmanları ve ebelerin, doğum yapan kadınlara yardımcı olmak için pamuk eldiven kullandıkları, ayrıca doğum odasında sadece pamuklu havluların kullanıldığı ifade edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
MİT Tırları davasında Can Dündar'ın cezası belli oldu! 'Casusluk'tan ceza aldı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ahmet Davutoğlu yine üstüne alınmadı! 'Pelikan kendilerine yeni sahip arıyor'
Koronavirüsün canlı kalma süresi 10 kat arttı! Prof. Dr. Ateş Kara uyardı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan'dan yılbaşı uyarısı
Maradona tablolarında 2 kilogram 650 gram kokain yakalandı
Son şampiyon Los Angeles Lakers'tan kötü başlangıç
Trabzon'da canlı yayındaki ihbar ekipleri alarma geçirdi! Polisler şaşkına döndü
Ekrem İmamoğlu hakkında flaş iddia Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu yazdı
Beşiktaş, MKE Ankaragücü deplasmanında
Yorumlar