BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  POLİTİKA

BDP'nin olmazsa olmaz dört şartı!

BDP Grup Başkanvekili Baluken yeni anayasada 'müşterek adım' için dört 'olmazsa olmazı'nı açıkladı.

Abone ol

Başbakan Erdoğan’ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının Mart sonuna kadar tamamlanmaması halinde kendi tekliflerini gündeme getireceklerini söylemesinin ardından gündeme gelen “Ufukta AK Parti-BDP anayasası göründü” tartışmaları son açıkmalarla yeni bir boyut kazandı.

Başbakan’ın “Referandum noktasında, müşterek adım atabiliriz” sözleriyle ilk defa BDP ile ortak adım atılmasından bahsetmesi ve BDP sözcülerinin buna olumlu yaklaşan açıklamaları, yeni anayasanın referanduma sunulabilmesi için TBMM Genel Kurulu’nda alınmasi gerekli asgari 330 oyun BDP desteği ile sağlanacağı değerlendirmelerini güçlendirdi.

BDP Grup Başkanvekili Baluken, temel düşüncelerinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun mümkün olduğunca geniş bir ortaklaşmayla zaman baskısı olmadan çalışarak bir sonuç elde etmesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

BDP'NİN 4 OLMAZSA OLMAZ ŞARTI

“Başbakan ve AK Parti bu konuda daha esnek davranmalı. Ama Uzlaşma Komisyonu çalışma ilkelerine göre, bir taraf masadan kalkarsa mevcut çalışma fiilen sonlanıyor. Bu çalışmanın sonlanması söz konusu olursa biz yine kendi görüşlerimiz doğrultusunda, mümkün olduğunca halkımızın beklentilerini karşılayan anayasa için çaba içinde oluruz.

BDP olarak bu konuda 4 hususu önemsiyoruz. Birincisi Vatandaşlık tanımı. İkincisi; Anadil önündeki engellerin kaldırılması. Anadilde eğitim başta olmak üzere kamusal alanda dilin kullanımı önündeki engellerin kaldırılması önemlidir. Bunun için yerleşim yerlerine eski adlarının verilmesi de vardır ve çok geniş bir alanı ilgilendirir. Üçüncüsü; idari reformun yapılması. Bölgesel yada yerel yönetimlerin güçlendirilmesini istiyoruz. Dördüncüsü de devletin inanç özgürlüğü önündeki tahakkümünün kaldırılması.”

RESMİ HEYETLERİN GÖNDERİLMESİ LAZIM

“Bizim için önemli olan bu 4 başlıkta görüşeceğimiz İçerikle ilgili ortaklaşma zemini var mıdır yok mudur ona bakarız” diyen Baluken, “AK Parti’nin önerdiği başkanlık sistemi ve yeni yargı modeliyle ilgili çekincelerinin olup olmadığı” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bu konuda bir şey söylememiz için AK Parti’yle görüşmeler yapmamız gerekir. Şimdiye kadar görüş alış verişimiz olmadı. Basından, AK Parti'nin kafasında Türkiye’ye özgü, temsili demokrasinin yetkilerini tek elde, yani başkanda toplayan, kuvvetler ayrılığının ilkelerini başkanın, meclis grubunun insiyatifine bırakan bir düzenleme olduğunu öğreniyoruz. Bu önerinin bizim sunduğumuz idari reform projesi ile hem felsefi olarak hem de pratik olarak ciddi uyuşmazlıkları var. Mevcut haliyle başkanlık sistemi ve diğer önerilerinin Kürt sorununda bir çözümü karşıladığını düşünmüyoruz. Ama bu yorumu basın üzerinden okuduklarımız üzerinden yapıyoruz. Bunun daha çok resmi heyetler üzerinden bize iletilmesi ve bunun üzerinden görüş bildirememiz siyasi etiğe daha doğru olur. “

ÖNCEKİ HABERLER
Tecavüzcü fena basıldı
Tecavüzcü fena basıldı
Gültan Kışanak'ı böyle bilmezdik
Gültan Kışanak'ı böyle bilmezdik
Abdülhamid'in torunundan çarpıcı açıklama!
Abdülhamid'in torunundan çarpıcı açıklama!
Renault 60 bin aracını geri çağırdı!
Renault 60 bin aracını geri çağırdı!
THY'nin yeni üniformaları olay oldu
THY'nin yeni üniformaları olay oldu
Hırsız o eve girdiğine bin pişman oldu
Hırsız o eve girdiğine bin pişman oldu
Olay yaratan bu fotoğraf ne anlatıyor?
Olay yaratan bu fotoğraf ne anlatıyor?
Sezgin Tanrıkulu olay yerinden neden kaçtı?
Sezgin Tanrıkulu olay yerinden neden kaçtı?
İşte Ağaoğlu'nun almak istediği plaka!
İşte Ağaoğlu'nun almak istediği plaka!
Obama'nın kritik Türkiye röportajı!
Obama'nın kritik Türkiye röportajı!