BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  POLİTİKA

BDP'li Tan'dan ilginç İmralı iddiası

BDP'li Altan Tan, İmralı'daki görüşmelerin Ankara'dan canlı izlendiğini iddia etti

Abone ol

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ve avukatlarının yaptığı görüşmeleri canlı yayınla Ankara'dan izlendiğini ileri sürerek, "Ama biz milletin vekili olarak bu konudan haberdar değiliz, ne konuşulduğunu bilmiyoruz" dedi.

Avrupa'da yayımlanan Rudaw gazetesine konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kürt sorununun siyasi bir sorun olduğunu ve çözümünün de siyasi olması gerektiğini belirterek, "Siyasi metodlarla sorun, oturularak diyolog ile çözülmelidir. Siyasi çözüm yolunun açılması için silahların susması gerekiyor. Çatışmaların durması ile ilgili muhatap Abdullah Öcalan ve PKK'dır. Onun için Öcalan ile yapılan görüşmeleri doğru ve yerinde görüyoruz. Bu görüşmelerin sürmesi gerekir" dedi.

HÜKÜMET PKK'YI PKK TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Tan, daha önce de PKK ve MİT'in Oslo'da bir araya gelerek sorunun çözümü için görüştüklerini ifade ederek, "Ancak bu görüşmeler sonuçlanmadan bitti ve yeniden çatışmalar başladı. Çatışmaların başlamasından hükümet PKK'yı, PKK ise Türkiye hükümetini suçladı. Biz parlamenterler olarak kimin doğru söylediğini bilmiyoruz" dedi.

ANKARA'DAN CANLI İZLENİYOR

Tan, Türkiye'deki yöneticilerin İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ve avukatlarının yaptığı görüşmeleri canlı yayın ile Ankara'dan izlediğini de ileri sürerek, "Ama biz milletin vekili olarak bu konudan haberdar değiliz, ne konuşulduğunu bilmiyoruz. İki arkadaşımız İmralı Adası'na gidip Abdullah Öcalan ile görüştü. Biz devlet yetkilileri ile de görüşmelerin yolunun açılmasını istiyoruz. Bu görüşmelerin açık yapılmasını istiyoruz. Ben bu görüşmelerin geçmişte olduğu gibi taktik amaçlı olmamasını ümit ediyorum" dedi.