BIST 11.139
DOLAR 33,07
EURO 36,19
ALTIN 2.613,23
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP'den istifa eden Fırat pişman mı?

Birgül Ayman Güler'in TBMM Genel Kurulu'nda söylediği sözlerin ardından CHP'den istifa eden Salih Fırat öyle açıklamalarda bulundu ki...

Abone ol

Birgül Ayman Güler'in sözleriyle başlayan 'Irkçılık' depremiyle CHP'den istifa eden Salih Fırat'tan 'pişmanlık' açıklaması...

konuşan Fırat "Acaba acele mi ettim, tartışsam daha mı iyi olurdu' pişmanlığım var" dedi.

Güler'in açıklamalarının CHP'deki 'milliyetçi' söyleme ilişkin rahatsızlığında bardağı taşırdığını söyleyen Fırat, şu mesajları verdi:

CHP'DE NELER OLUYOR DEDİM

Açıkçası Birgül Ayman Güler'in o akşam yaptığı konuşmanın planlı olduğunu düşünüyorum. Dikkat ettim, normalde Genel Kurul'a hiç uğramayan arkadaşlar oradaydı. Konuşmayı Emine Ülker Tarhan yapacakken, durum Birgül Ayman Güler'e kaydı. Kürsüden parmağını sallaya sallaya konuştuğunu duyunca da 'Neler oluyor CHP'de?' dedim kendi kendime. Sezgin Bey'i (Tanrıkulu) aradım. 'Sayın Kılıçdaroğlu'nu bu konuşmadan haberdar etsek mi' diye düşündük.

PİŞMANIM

Bazen hakikaten insan aceleci olabiliyor. Kararı alırken Adıyaman il örgütüne bile söylemedim. 'Acaba acele mi ettim, tartışsam daha mı iyi olurdu?' pişmanlığım var. Zaman zaman iç dünyamda kendi kendime soruyorum bunu. Ama ayrılma nedenim haklı. En azından CHP içindeki milliyetçiliği tartışılır hale getirdik. Bence iyi oldu. Bazı şeylerden sonra 'keşke' demek de bir şey değiştirmiyor. Ama 'parti içinde mücadele etseydim' ya da 'acaba orada tartıştıktan sonra mı alsaydım istifa kararını' diye kendime sormuyor değilim. Ama sonuçta laf ağzımızdan çıktı. Geri dönüş olmaz. CHP'ye karşı her şeyi de bir kalemde silip atamam. Sonuçta bu partide 12 yıl siyaset yaptım. Belki parti içinde kalsam ve bunu dillendirsem o zaman grup halinde bir kopma olabilirdi. En azından bu kararın sorumluluğunu başkasına vermemiş oldum.

BAŞBAKAN'IN BİLEĞİNİ ÖPECEĞİM

Anayasadan etnik vurgu yapan tanımların kaldırılması gerek. Türkiye'de sadece Türkler yaşamıyor ki. Türkiye'de yaşayan Kürtler birlikte yaşamak istiyor.
Bir kere bu gerçek kabul edilsin ve herkes otursun düşünsün. Eğer Başbakan Kürt sorununu çözerse gidip bileğinden öpeceğim.