BIST 8.335
DOLAR 27,46
EURO 29,06
ALTIN 1.628,34
HABER /  DÜNYA

Barzani müdahale edebilir

Barzani'nin bölgede dengeleri değiştirecek bir adıma hazırlandığı iddia ediliyor.

Abone ol

El Nusra ’dan kaçarak, Kuzey Irak’a sığınan 30 bin Suriyeli Kürt mülteciyi ‘Burası sizin eviniz’ diyerek karşılayan Barzani’nin, peşmergelerle Suriye’ye müdahale etme ihtimali güçleniyor.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre El Kaide’nin Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan kolu El Nusra’nın saldırılarından kaçarak, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne sığınan 30 binden fazla Kürt mültecinin durumu, Irak bölgesel yönetimini harekete geçirdi. Önceki gün, ‘El Nusra Kürtleri öldürüyor, katlediyor. Kuzey Irak yönetimi, masum sivilleri, kadın ve çocukları korumak için sahip olduğu tüm imkanları kullanacaktır’ diyerek muhtemel bir askeri müdahalenin sinyalini verdiği düşünülen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, dün de Kuzey Irak’taki mülteci kampını ziyaret ederek “Burası sizin eviniz. Dönene kadar hizmetinizdeyiz” mesajı verdi.

‘Kürdistan’ın başkanı’

Bugüne kadar yaklaşık 2 milyon Suriyeli mültecinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı savaşta, El Nusra cephesi ve PYD’nin silahlı güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. Bu çatışmadan kaçarak, Mayıs ayından sonra ilk kez açılan Pişhabur Kapısı üzerinden Kuzey Irak’a giriş yapan Suriyeli Kürtleri ziyaret eden Barzani, ‘Kürdistan’ın başkanı’, ‘Kürtlerin yüz akı’ sloganlarıyla karşılandı. Beklenmedik büyüklükte yaşanan mülteci akını Birleşmiş Milletler ve sağlık görevlileriyle birlikte çadır ve sağlık hizmeti yetiştirmek için çalıştıklarını anlatan Barzani, bölgedeki halka ‘Başınız dik olsun. Suriye’ye dönene kadar sizin hizmetinizde olacağız' dedi.

Suriye’de soykırım suçlaması

Barzani’nin bu sözleri nedeniyle Suriye’ye askeri müdahale ihtimalinin güçlendiği düşünülürken, Barzani’nin danışmanı böyle bir ihtimalin bulunmadığını belirtti. ‘Kürt bölgesi, sınırın karşısındaki soy kardeşlerimizi korumak için gerekli adımları atacaktır’ diyen danışman, Kürtler’in Suriye’de ‘yarı-soykırıma’ uğradığını ifade ederek, ‘Barzani bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kürtlerin Suriye’ye söz konusu müdahalede bulunması durumunda, peşmergelerin sayısı itibariyle bu müdahale komşu ülkelerden Suriye’ye yapılan en büyük silahlı müdahale olur.


barzani-kurtleri-kabul-etti.jpg