BIST 7.979
DOLAR 28,96
EURO 31,26
ALTIN 1.892,39
HABER /  DÜNYA

Kraliçe inciri koyun yemi oldu

Kraliçe inciri olarak bilinen Bursa siyah incirinde ilk gün 4 liradan başlayan fiyatların 1 hafta sonra sonra 1.5 liraya düşmesi üreticileri...

Abone ol

Kraliçe inciri olarak bilinen Bursa siyah incirinde ilk gün 4 liradan başlayan fiyatların 1 hafta sonra sonra 1.5 liraya düşmesi üreticileri üzdü. İhracatçı firmaların incir fiyatlarını düşürmek için alımları durdurduğu iddia edilirken, çiftçiler ellerinde kalan inciri hayvanlarına yediriyor. Fiyat politikasında değişiklik olmazsa üretici incir bahçelerini vatandaşlara açacak.
Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) Encümeni Ahmet Doğan, ihracatçı firmaların gayri resmi şekilde anlaşarak Bursa siyah incirinin fiyatlarını inanılmaz ölçüde düşürdüğünü belirterek, “Üreticilerimiz para etmeyen mallarını koyunlarına yediriyor. Her yıl oynanan bu oyuna bir ’dur’ denilmeli” dedi.
İhracatçı firmaların Avrupa ve son yıllarda ABD piyasasının revaçta egzotik meyvelerinden biri olan incirin piyasa fiyatını aşağı çekme çabası içerisinde bulunduğunu belirten Doğan, “Son 2 yıldır bazı ihracatçı firmalar tekel oluşturup, fiyatların düşmesini sağlamaya çalışıyor. İhracatçılar bu oyunu bu yılda tekrar sahneledi. Her yıl girdi maliyetleri artan üreticilerimiz, yurt dışında 3 euroya alıcı bulan ürününü 0,50 avro cente denk gelen 1 lira 20 kuruştan vermeye mecbur bırakılmakta. Konuyu başta yeni valimiz Münir Karaloğlu olmak üzere bölge milletvekillerimiz dahil bütün muhataplarımıza anlatacağız. Sayın valimizden randevu talebimizi kamuoyu önünde ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.

“İNCİR AĞAÇLARI SÖKÜLMEYE ADAY”
Kuruluş gayesi üreticilerin korunması ve desteklenmesi olan HAGEL’in konunun takipçisi olacağının altını çizen Doğan, ”Henüz hasadın başında ihracatçıların fiyat oyunları başladı. Oysa ki en kalitelisi sadece Bursa genelinde üretilen bu üründen çiftçilerimiz de tatminkar para kazanmalı ki sürdürülebilir bir üretim gerçekleşsin. Korkarım ki hasat başında aşırı düşük fiyatla morali bozulan ve Bursa siyah incirini koyunlara yem yapmak zorunda kalan üreticimiz sezon sonunda da ağaçlarını sökmeye başlayacak. Bizler inşallah bu söküm rezaletini siz kamuoyu ile paylaşmak durumunda kalmayız” diye konuştu.

ÜRETİCİ YARGIYA GİDİYOR
Sezonun başından itibaren başlayan tekelleşme çabalarının ve fiyat spekülasyonunun devamı durumunda konuyu yargıya taşımaya kararlı olduklarına vurgu yapan Doğan, “Biz üreticilerimizle ihracatçı firmaları aynı geminin içindeki yolcular olarak görüyoruz. İhracatçılar sadece al-satçı olduklarını ve üreticiye mahkum olduklarını unutmamalı” şeklinde konuştu.

BAHÇELERİNİ VATANDAŞLARA AÇACAKLAR
Üreticilerin haklarını savunmak için her platformu ve toplumun huzurunu bozmayacak her türlü çabanın içerisinde olacaklarının altını çizen Ahmet Doğan sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bütün üreticilerimiz bugün başladığımız koyun yemi yapma eylemine firesiz katılacak. Rekoltenin yarısı iç piyasaya sürüldüğü halde ihracatçı firmalar kendi fiyat oyunlarını yerli tüketici lehine bir olay olarak göstermeye çalışıyor, ama farkında olmadıkları konu, bizler para etmeyen malımızı yeri geldiğinde seve seve hemşehrilerimizle paylaşırız. Bahçelerimizi bütün Bursa’ya açar ve ihracat taahhüdünde bulunan firmalar satmak için tek bir incir bulamaz.”
(İHA)