BIST 1.193
DOLAR 7,92
EURO 9,28
ALTIN 483,95
HABER /  SAĞLIK

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu engelli vatandaşın rapor çilesi bitti

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelli vatandaşları sürekli rapor olma derdinden kurtaracaklarını söyledi.

Abone ol

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelli vatandaşların işlerini kolaylaştırmak amacıyla rapor formunun yeniden düzenlendiğini söyledi.

Çocuklar için ayrı olarak düzenlenen Özel Gereksinim Raporu(ÇÖZGER) hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, sağlık durumlarının tespiti için uzmanlar tarafından 25 farklı alanda çalışma yapıldığını, her bir hastalığın hangi sıklıkta görüldüğünün incelendiğini belirtti. 

İfade değişecek
Bakan Selçuk, çocuklar için engelli yerine 'özel gereksinimi var' ifadesinin kullanılacağını söyledi. Hastalık ihtiyaçları gözönüne alınarak, değerlendirme yapılacağını belirten Bakan Selçuk, 0-3 yaş aralığındaki çocuklar için gelişim değerlendirmesi yapılarak, gereksinim düzeyinin tespit edileceğini, 0-18 yaş arası tüm çocuklar için engel durumu söylemlerine son verildiğini, gereksinimlerine göre rapor alma imkanının getirildiğini ifade etti.

Bakan Selçuk, "Böylece erken tanı konularak, çocuklarımızın eğitim ve rehabilitasyonlarında en verimli çağlarında hizmetlerden faydalanmaları sağlanmış olacak" diye konuştu.

Hizmete erişim arttırıldı
0-18 yaş aralığındaki çocukların özel araç ile seyahat edebilmeleri için 'özel koşul gereksinimi var' durumunun tespitinin yapılacağını kaydeden Bakan Selçuk, immünoloji, genetik hastalıklar ve yeni doğan alanlarının da yönetmeliğe eklenerek, hizmete gereksinimi olan çocukların kapsama alınması sağlanarak, bu hizmete erişimin artırıldığını vurguladı.  Erişkinler için güncellenen yönetmelik hakkında da açıklama yapan Bakan Selçuk, 'özürlü' ifadesinin 'engelli' olarak değiştirildiğini, 'ağır özürlü' ifadesi yerine 'bakıma muhtaç, ihtiyacı olan engelli' tanımının getirildiğini açıkladı.

Ayrı ayrı rapor alma dönemi bitti
Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü(FIM) kullanılarak, objektif değerlendirmelerin yapılacağının altını çizen Bakan Selçuk, "Engelli vatandaşlarımız farklı kurumlara sunmak amacıyla tekrar tekrar rapor almayacak. Engellilerimizin işlerini kolaylaştırmak amacıyla Rapor Formu yeniden düzenlendi,  raporda yer alan kullanım amacı kısmı çıkartıldı. Böylelikle rapor, hizmet sunan kurumların kullanımına uygun hale getirildi" şeklinde konuştu.  Kurumların raporları elektronik ortamda görebilmeleri için sağlık bilgi sistemine anlık kaydetme zorunluluğu getirildiğinin altını çizen Bakan Selçuk, terör, kaza, yaralanma sonucu meydana gelen zararların tazmini için standart rapor formatının düzenlendiğini duyurdu.

Engel oranları yeniden güncellendi
Kardiyoloji, nefroloji, hematoloji, psikiyatri ve onkoloji gibi alanlarda engel oranlarının güncellendiğini ifade eden Bakan Selçuk, akondroplazi(cücelik) hastalığı için engel oranının yüzde 40 olarak belirlendiğini söyledi. Bakan Selçuk, onkoloji ve böbrek yetmezliği hastalıklarının tüm evrelerinin, bakıma muhtaçlık raporu alınırken puanlama sistemine dahil edildiğini ifade etti. Bakan Selçuk, yeni düzenleme ile yetişkin cam kemik hastalarının engel oranının yüzde 50 olarak belirlendiğini, bu hastalık için 'özel koşul gereksinimi vardır' durum tespiti yapıldıktan sonra evde bakım desteği aınlabileceğini belirtti.

Down sendromu hastalara sürekli rapor
Down sendromu hastalarının artık sürekli rapor alabileceklerini ifade eden Bakan Selçuk, düzenleme ile down sendromu tanısı alanların bir kez rapor almış olmalarının, verilen tüm hizmetlerden faydalanmaları için yeterli olacağını ifade etti.  Bakan Selçuk, yetişkinler ve çocuklar için düzenlenen yönetmeliğin hayırlı olmasını temenni etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Kurban Bayramı 2019 ne zaman kaç gün tatil olacak?
Vakıfbank kredi hesaplama robotu 12 aylık faiz oranları
Meral Akşener'den Burhanettin Kocamaz'a iki öneri
Aybars Kartal Özson kaç yaşında hangi dizilerde oynadı?
Gelinim Mutfakta'da bugün kim kazandı Nergis'in işi çok zor
Bu sene Cumhuriyet'in kaçıncı yılı? 2020 Cumhuriyet kaç yaşında
Yorumlar 1 yorum