BIST 4.769
DOLAR 20,09
EURO 21,57
ALTIN 1.257,58
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Bakan Kurum'dan 100 bin istihdam müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık çalışanlarıyla iftar programında bir araya geldi. Sıfır atık projesiyle 20 milyar lira tasarruf edileceğini söyleyen Kurum, bakanlık çalışanlarının isteğini kırmadı çalışanların çocukları için kreş yapılacağını kaydetti.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sıfır atık projesiyle 2023 yılında 20 milyar lira tasarruf edileceğini söyledi. Bu süreçte 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını anlatan Kurum, 2023'e kadar kademe kademe tüm belediyelerin sıfır atık projesine geçeceğini ifade etti.

Kurum, bakanlık çalışanlarıyla iftar programında bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada sıfır atık projesiyle ilgi bilgi veren Kurum, bu projeyle Türkiye'nin geleceğini şekillendirmeye başladıklarını vurguladı.

Kurum şöyle konuştu:

"Atıktan tasarruf etme kültürümüzü artık evlerimize yerleştireceğiz. 2023 yılında sıfır atık projesiyle yıllık 20 milyar lira tasarruf elde edeceğiz ve 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlayacağız. Bu anlamda sıfır atık projesiyle çok yol katettik. Bu yolla birlikte de yönetmeliğimizi yayımlayacağız. Yönetmelik çerçevesinde de 2023 yılına kadar kademe kademe bütün belediyelerimiz bu projeye geçmiş olacak. Çevremizi doğamızı daha iyi koruyacağız.

"Hedefimiz 2023'e kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu"

Türkiye'nin dört bir yanında, bisiklet ve yürüyüş yol ağları projeleri olduğuna işaret eden Kurum, "Bakanlık olarak çalışıyoruz. Hedefimiz, 2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu, 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu, 60 kilometre çevre dostu sokak ve 60 bin metrekarede gürültü bariyeri projemiz var. Bu projeleri de hızla sizlerle yapacağız." ifadelerini kullandı.

Millet bahçesinin artık gündemlerine girdiğini ve her ilde bir millet bahçesi sözlerinin olduğunu hatırlatan Kurum, "Amacımız kişi başı yeşil alan miktarının 15 metrekareye çıkarmak. 2023 yılına geldiğimizde bu hedef doğrultusunda Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin bizden beklentisi budur. Bu noktada milletimize sözümüz var. Bu sözümüzü de kararlı bir şekilde tutacağız."

"Mavi bayraklı plajda dünya birincisi olacağız"

Kirlilikle mücadelenin de sürdüğüne değinen Kurum, "Deniz ve havzalarımızın kirlilik alanlarını online izliyoruz. Online izlediğimiz tesislerin sayısını da artıracağız. İnşallah 2023 yılına geldiğimizde tüm deniz ve havzalarımızı izleyecek duruma geleceğiz. Mavi bayraklı plajda dünya birincisi olması hedefiyle kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Korunan doğal alanların yüzölçümünü 2,5 kat artırarak 133 bin kilometrekareye çıkaracaklarını dile getiren Kurum, bunun çevre ve doğanın korunmasında önemli bir proje olacağını vurguladı.

Yeniden faaliyete geçirdikleri Emlak Bankası ile sektöre finansal çözümler üreteceklerini, yerel üretimi destekleyerek sürdürülebilir büyümeye hizmet edeceklerini aktaran Kurum, yeni yurt dışı teşkilatıyla da çevre ve şehircilikte uluslararası alanda daha etkili olmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakanlık personeline müjde

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda personelle bayramlaşmaları sırasında kadın personellerin kendisinden kreş talebinde bulunduğunu hatırlatan Kurum, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Hemen harekete geçtik ve talimatımızı verdik. Bir ayda projelendirme ve yapım süreçlerini başlattık, temeli attık. Kreş binamızda ayrıca kreş ve anaokulu yaşından büyük çocuklarımızın vakit geçireceği kütüphane ve bilgisayar odası da bulunacak. Çalışmayı hızlıca bitirip Ekim 2019'da da sizlerin hizmetine sunmuş olacağız. Kreş binasının yanındaki 7 bin 500 metrekarelik alanda da park yapıyoruz. Bu parkımızın içinde de kafeteryamız, gezi alanlarımız, basketbol, spor alanlarımız, kitap okuma ve oturma alanlarıyla sizler için keyifli bir mekan haline gelmiş olacak."