BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
GÜNCEL

Bakan Koca'dan 'bedava aşı' iddiası hakkında açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çin'den 1 milyon doz aşının ücretsiz getirildiği ve Devlet Malzeme Ofisi'ne her bir dozu 12 dolardan fatura edildiği şeklindeki iddiasına sert tepki göstererek 'Verilmeyecek hesabım yok, yarın açıklama yapacağım' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Bedava aşıya para veriliyor' iddiasıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Verilmeyecek hesabım yok. Yarın yapacağım toplantıyla detaylı bir açıklama yapacağım" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun iddiası neydi?
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM'deki grup toplantısında Çin'den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Keymen şirketi tarafından Devlet Malzeme Ofisi'ne her bir dozu 12 dolardan fatura edilip edilmediğini sormuştu. Kılıçdaroğlu, aşıların ücretsiz olduğuna dair bir beyanname olduğunu da belirterek, şunları söylemişti:

"9 Şubat 2021 tarihine kadar, 10 milyon 162 bin 123 doz aşı getirildi, bunlar için Devlet Malzeme Ofisi Keymen firmasına 121 milyon 945 bin 476 dolar para ödedi." Buradaki soru şu, Aralık 2020 tarihinde Esenboğa Gümrüğünden geçiyor aşılar gümrükten geçen 1 milyon 342 bin 298 doz aşı gümrükten Keymen tarafından çekiliyor. Buradaki önemli nokta şu, gümrükteki beyana göre 1 milyon doz aşı için ücret alınmıyor. 1 milyon doz aşı ücretsiz, yani 12 milyon dolarlık aşı ücretsiz verilmiş. Sayın Bakan'a ve Erdoğan'a soruyorum, ücretsiz olarak ithal edilen 1 milyon doz aşı Devlet Malzeme Ofisi'ne her dozu 12 dolardan fatura edildi mi, edilmedi mi? Ücretsiz olduğu beyannamesinde var."

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Osman Nuri Kabaktepe: İstanbul'u yeniden kazanacağız
İstanbul'da site sakinlerine mafya dayağı
Diyette pişirme teknikleri önemli mi?
Fetöcü'lerin yıldırım aşkı! Bakın nasıl aşık olmuşlar!
Erdoğan'dan CHP'ye sert tepki: ''Utanmaz terbiyesizler!''
Gaziosmanpaşa'da sağlık çalışanına saldıran şehir eşkıyası tutuklandı
Halk TV'de 'Aşılamada ilk 25'te bile değiliz' diyen Ayşenur Arslan 1 dakika sonra özür diledi
Ücretsiz maskeyi duyan koştu! Kırıkkale'de izdiham yaşandı
Giresun'da buz kütlesinden son anda kurtuldu o anlar kamerada
Lille Yusuf Yazıcı'yı paylaşıp ekledi: Baba, sen n'aptın ya
Yorumlar 21 yorum