BIST 4.896
DOLAR 19,17
EURO 20,92
ALTIN 1.221,88
HABER /  POLİTİKA

Bakan Çavuşoğlu Rusya'ya mesaj verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçak krizini değerlendirdi Moskova'ya mesaj gönderdi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi sürecinde Türkiye'nin olgun ve dürüst bir devlet gibi davrandığını belirterek, "Başka yollara da tevessül etmedi. Gerçekleştirilen olaydan daha doğrusu uçağın düşmesinden de mutlu olmadığını, hatta üzüntü duyduğunu da çok açık yüreklilikle samimi bir şekilde paylaştı Türkiye. Ama şimdi ilişkileri düzeltme zamanı" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek "2. Muhtarlar İstişare ve Eğitim Toplantısı"na, Bakan Çavuşoğlu,  Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, milletvekilleri ile muhtarlar katıldı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, söz konusu programın ikincisinin gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu belirterek, belediye başkanları ve muhtarların işbirliği içerisinde önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

AK Parti dışında halkın karşısına projelerle giden hiçbir parti adayı olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, Antalya'yı yeniden ayağa kaldırmak için çalıştıklarını, il başkanlığının kaptanlığında bu çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Libya'da ateşkesi sağlamak için anlaşma imzaladıklarını, Suriye'de siyasi çözüm için gece gündüz kafa yorduklarını anlatan Çavuşoğlu, dünyanın neresinde bir toplantı varsa gidip katkı sağladıklarını bildirdi.

YANLIŞIN KARŞISINDA DA DİMDİK DURUYORUZ

Herkesin sözünde durması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"1 Ocak'tan itibaren olumlu gelişmeleri de umut ediyoruz. Tabii ki herkes sözünde durmalı. Suriye ile ilgilenen ülkelerin sözünde durması gerekiyor. Terörle mücadelede herkes ortak kararlılığını göstermeli. Terörle mücadele edeceğiz diye oraya gelip, masum, sivil insanları öldürmemeli. İşte her zaman olduğu gibi yanlışın karşısında da dimdik duruyoruz, doğruyu herkesin yüzüne söylemeye devam ediyoruz, söylemeye de devam edeceğiz."

Çavuşoğlu, dünyanın her yerini kucakladıklarını, insani yardımda milli gelire göre Türkiye'nin dünyada birinci sırada olduğunun altını çizdi.

EXPO 2016'YA KATILIM 43'E ÇIKTI REKOR KIRDIK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da birçok önemli zirve ve organizasyon yapıldığını belirterek, "Herkes Türkiye'nin ilk kez gerçekleştireceği EXPO 2016'yı konuşuyor. Bugüne kadar en çok katılım 30 olmuş, ama şu anda EXPO 2016 Antalya'ya katılım 43'e çıktı, rekor kırdık. Antalya bunu hak ediyor" dedi.

G20 Liderler Zirvesi ile Antalya'nın dünya markası haline geldiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, zirve sayesinde beş yılda yapılacak yatırımların altı ayda gerçekleştirildiğini vurguladı.

Antalya'nın dünyanın parlayan yıldızı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, kent için otoban, raylı sistem, hızlı tren, liman gibi çok sayıda proje bulunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Antalya'nın gelecek yıl En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı'na da ev sahipliği yapacağını, şimdiden çalışmalarına başladıklarını aktardı.

ŞİMDİ İLİŞKİLERİ DÜZELTME ZAMANI

Sorunların çözümü için katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bugün Rusya ile bir sorun yaşıyor muyuz? Evet. Bunun sebebini çok iyi biliyorsunuz, nasıl olduğunu da çok iyi biliyorsunuz. Bu süreçte Türkiye olgun ve dürüst bir devlet gibi davrandı, başka yollara da tevessül etmedi. Gerçekleştirilen olaydan da daha doğrusu uçağın düşmesinden de mutlu olmadığını, hatta üzüntü duyduğunu çok açık yüreklilikle samimi bir şekilde paylaştı Türkiye. Ama şimdi ilişkileri düzeltme zamanı. Her ülke arasında sorun olabilir, her ülke arasında krizler de olabilir. Yanlış anlaşılmalar da olabilir, başka şeyler de olabilir, ticaret de siyaset de olabilir, başka gerginlikler de olabilir ama diplomasi ne işe yarar? Bu sorunları sağduyuyla çözmek için vardır. Biz de bu sorunu aşmak için çaba sarf ediyoruz, ama samimi çaba sarf ediyoruz. Suçluluk psikolojisi içinde olduğumuzdan değil, herhangi bir ülkeden veya bu olaydan dolayı Rusya'dan korktuğumuzdan değil, Rusya'ya önem verdiğimiz için."

Rusya'nın sadece komşu değil, aynı zamanda Türkiye'nin önemli bir ortağı da olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Rusya'nın bize karşı aldığı yaptırımlardan korktuğumuzdan değil ama biz tüm komşularımız ve bölgedeki tüm ülkelerle her alanda işbirliği yapmak istediğimiz için ve buna inandığımız için bunu yapıyoruz. Üstesinden geliriz, hiç merak etmeyin. İnşallah sağ duyu hakim olduktan sonra böyle sakinlik içinde samimi bir şekilde olayları konuşarak, çözüm önerileri üreterek, bunun da üstesinden geliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Yarın Antalya'da oturan Rus kökenli vatandaşlarla bir araya geleceğini belirten Çavuşoğlu, ne olursa olsun halkların bundan etkilenmemesi gerektiğini, onlara da en iyi hizmeti sunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi