BIST 1.536
DOLAR 7,35
EURO 8,94
ALTIN 437,58
HABER /  GÜNCEL

Avrupa Birliği ülkelerinin İdlib çağrısı Avrupa basınında geniş yer buldu

Anadolu Ajansı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 14 ülkenin dışişleri bakanlarının 'Suriye rejimini ve destekçilerini İdlib'deki saldırıları sona erdirmeye ve 2018 sonbaharında kabul edilen ateşkese uymaya yönelik çağrısı' Avrupa basınında geniş yer buldu.

Abone ol

Almanya, Fransa, Hollanda, İrlanda, Polonya, İtalya, Belçika, İspanya, Finlandiya, Danimarka, İsveç, Litvanya, Estonya ve Portekiz dışişleri bakanlarının, Alman t-online haber portalı için ortak kaleme aldıkları makale, Avrupa'nın önde gelen medya kuruluşları tarafından da haberleştirildi.

Fransız Le Monde gazetesinin manşetten duyurduğu haberde, "Suriye rejimine ve Rusya dahil destekçilerine, çatışmaların derhal durması konusunda çağrıda bulunuyoruz" başlığı kullanıldı.

İsveç'in DN Debate gazetesi ise "Suriye rejimi İdlib'e saldırılarını sonlandırmalı" diyerek, bakanların ortak kaleme aldığı makaleden "Terörizmle mücadele uluslararası insani hukukun ihlalini meşru kılamaz" kısmını öne çıkarıldı.

İtalya'nın önde gelen gazetelerinden La Stampa da "İdlib'deki insani felaket durdurulsun" başlığını kullandı.

İspanyol El Pais gazetesi ise "Suriye'de işlenmiş suçların cezasızlığına karşı" başlığıyla yayınlandığı haberde, "Çok sayıda AB dışişleri bakanı, Suriye rejimine ve müttefiklerine 2018 sonbaharında kabul edilen ateşkese uyma çağrısı yaptı" ifadelerine yer verdi.

Belçika'da Flamanca yayımlanan De Tijd gazetesinin haberinde de "Sadece siyasi müzakereler Suriye'deki insani trajediyi durdurabilir" başlığı kullanıldı.

Bakanlardan siyasi çözüm vurgusu

Bakanların ortak kaleme aldığı makalede, "Suriye rejimini ve destekçilerini, bu saldırıyı sona erdirmeye ve 2018 sonbaharında kabul edilen ateşkese uymaya çağırıyoruz. Onları, savaşı derhal durdurmaya, uluslararası insani hak ve hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye davet ediyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

"Rusya'yı Türkiye ile İdlib'deki korkunç durumu hafifletmek ve siyasi bir çözüme katkıda bulunmak için müzakereleri sürdürmeye çağırıyoruz" ifadelerine de yer verilen makalede, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin acilen ihtiyaç duyulan insani yardımın Suriye'nin kuzeybatısına taşınması talebini bloke etmemesi de istenmişti.

Suriye'deki krizin ancak siyasi bir süreçle atlatılabileceği kaydedilen makalede, rejimin sadece askeri stratejiye odaklandığı bildirilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden çok önemli İran kararı
Koronavirüs sonrası maske karaborsaya düştü
Bakan Soylu Diyarbakakır'daki ailelere müjdeyi verdi
Şenol Güneş'ten yabancı sınırı yorumu
İYİ Partili Sunat'tan Perinçek'e yaylım ateş
Adalet Bakanı Gül, Yunanistan'da seçilmiş müftüye verilen hapis cezasını kınadı
Bursa'da raylı ulaşıma Bakanlık desteği resmileşti
Borsa günü yükselişle tamamladı
İstanbul'a ocak ayında 1 milyon 17 bin turist geldi
Yaşlıları hedef alıyorlardı! JASAT'tan kaçamadılar
Yorumlar 3 yorum