BIST 1.776
DOLAR 12,66
EURO 14,29
ALTIN 725,93
HABER /  GÜNCEL

Asrın projesinde sona yaklaşılıyor!

Türkiye ile KKTC arasında, asrın projesi olarak nitelendirilen Su Temin Projesi'nde 500 metrelik bölüm törenle monte edildi.

Abone ol
KKTC Su Temin Projesi'nde deniz ve karadaki altyapı çalışmaları son aşamaya geldi. Karadan 5 km açıkta deniz geçişi isale hattının son 500 metrelik kısmı da bugün düzenlenen törenle monte edildi.

Bir sonraki aşama ise, bugün monte edilen borunun denize batırılması, borulardaki deniz suyunun boşaltılması ve tatlı suyun verilmeye başlanması olacak. Suyun ilk etapta Başkent Lefkoşa'ya Ekim ayı sonuna kadar verilmesi hedefleniyor. Karadaki isale dağıtım hatlarının %52'si tamamlandı. 500 metrelik su boru hattının montajı bugün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, TC Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz ve Deniz İsale Hattı'nın ihalesini üstlenen iki şirketten biri olan Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Orhan Kalyoncu ve diğer yetkililer katıldı.

su-temin-projesi.jpg 
 
EROĞLU:"KKTC GIDA ÜRETİM VE İHRACAT MERKEZİNE DÖNÜŞECEK"
 
Projenin nasıl hayat bulduğu hakkında bilgi veren Eroğlu, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanı iken İstanbul'da adalara boru ile su temin etmeye başladıklarını, bunun üzerine KKTC'den bir bakanın benzer yöntemle KKTC'ye su getirilmesini istediğini, kendisinin de o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a konuyu aktardığını, Erdoğan'ın da "zamanı gelince yaparız" yanıtını verdiğini anlattı. Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde konuyu 2005'te tekrardan gündeme getirdiğinin altını çizen Eroğlu, "Bu projenin mimarı Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi. Projenin uygulanan yöntem ve mesafe açısından dünyada bir ilk olduğunu kaydeden Eroğlu, borunun denizin yüzeyinden 250 metre altında tutulabilmesi için 8 ve 16 tonluk şamandra ve 120 tonluk tespit blokları kullanıldığını anlattı.
 
1,6 MİLYAR TL MALİYETİN TÜMÜ TÜRKİYE TARAFINDAN KARŞILANDI
 
KKTC'de inşa edilen Geçitköy ve TC'de inşa edilen AlaköprüBarajı arasında inşa edilen 80 km'si deniz içinde 107 km'lik boru hattı ile yılda 75 milyon ton suyun KKTC'ye iletileceğini belirten Eroğlu, projenin 1.6 milyar TL'lik maliyetinin tümünün TC tarafından finanse edildiğini söyledi. Proje kapsamında KKTC tarafına en modern teknolojiye sahip arıtma sistemi kurduklarını da belirten Eroğlu, KKTC'de Devlet Su İşleri tarafından yürütülen ana isale hatlarının döşenmesi çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

asrin-projesi.jpg 
Eroğlu "Kıbrıs'a hayat verecek bir proje" dedi. Projenin biri Malezya, diğeri ise "Kalyon İnşaat" isimli bir Türk şirket tarafından yönetildiğini belirten Eroğlu, projenin söz konusu şirketleri adına büyük bir referans olduğunu kaydetti. Projenin kullanılan yöntem açısından dünyada bir ilk olduğuna atıfta bulunarak Türkiye'nin teknoloji ihraç eden bir noktaya geldiğini belirten Eroğlu, Türkiye'nin baraj ve gölet inşa etme rekorunu kırdığını ifade etti. Eroğlu, projede kullanılan yöntemin dünyanın farklı bölgelerinde de yakın zamanda kullanılmaya başlanacağına inandığını söyledi.
 
SUYUN KULLANIMI 
 
Projenin, Kıbrıs Türk halkının 2050'ye kadar su ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlandığını kaydeden Eroğlu, suyun yarısının kullanım, diğer yarısının tarımsal amaçlı öngörüldüğünü söyledi. Tarım alanında suyun kullanımının damla sulama yöntemi ile olacağını kaydeden Eroğlu, bu amaçla 12 uzman elemanın eğitildiğini kaydetti. Eroğlu "KKTC gıda, üretim ve ihracat merkezine dönüşecek" dedi. Projenin siyasi öneminin de büyük olduğunu ifade eden Veysel Eroğlu, "Kıbrıs Türk halkının adada ilelebet hür yaşaması için can suyu niteliğinde olduğunu" söyledi. 

MÜZAKERELERE OLUMLU ETKİ YAPAR
 
Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelere projenin olumlu etki yapacağına inandığını kaydeden Eroğlu, KKTC'nin güçlenmesinin müzakerelerde Kıbrıs Türklerinin yararına olacağını belirtti.
 
GEREKİRSE 2. HAT DÖŞENECEK
 
Güney Kıbrıs'a su verilmesi olasılığıyla ilgili bir soruya karşılık da Eroğlu, buna KKTC hükümetinin karar verebileceğini, gerekmesi halinde 2'nci hattında döşenebileceğini söyledi. KKTC'de ana isale hatlarının da tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Eroğlu, Lefkoşa hattının tamamlandığını, 29 Ekim'e kadar Lefkoşa'ya su verilebileceğini belirtti. Eroğlu, 31 Aralık'a kadar da KKTC geneline su verilmesinin öngörüldüğünü ifade etti.
 
ELEKTRİK DE GELECEK
 
Veysel Eroğlu, bir soru üzerine, "Elektrik de gelecek" dedi. Basın açıklamasının ardından son borunun bağlantısı yapıldı ve suya indirildi. Eroğlu ve Sennaroğlu, borunun denize indirilmesinin ardından Norveç bandıralı gemiden helikopterle ayrıldı. Eroğlu, törenin ardından devlet ve hükümet yetkililerini ziyaret edecek, akşam saatlerinde de KKTC'den ayrılacak.
ÖNCEKİ HABERLER
Suriye'den Türk jetlerine füze tacizi!
Suriye'den Türk jetlerine füze tacizi!
Ücretsiz Kripto Eğitimi İçin Tıklayın
Ücretsiz Kripto Eğitimi İçin Tıklayın
Moody's Türkiye kararını açıkladı!
Moody's Türkiye kararını açıkladı!
Davutoğlu'ndan et fiyatları için talimat!
Davutoğlu'ndan et fiyatları için talimat!
PKK'nın İran kolu karakol bastı!
PKK'nın İran kolu karakol bastı!
Şehidin Adana'daki evine ateş düştü
Şehidin Adana'daki evine ateş düştü
Kiralık Aşk son bölüm-9. bölüm fragmanları
Kiralık Aşk son bölüm-9. bölüm fragmanları
Yargıtay'dan bomba karar Hakim karşısına çıkacaklar
Yargıtay'dan bomba karar Hakim karşısına çıkacaklar
HDP'li Mithat Sancar'dan PKK'ya çağrı!
HDP'li Mithat Sancar'dan PKK'ya çağrı!
Celal Doğan için geri sayım başladı!
Celal Doğan için geri sayım başladı!