BIST 1.951
DOLAR 13,56
EURO 15,32
ALTIN 799,97
HABER /  GÜNCEL

HDP'li Mithat Sancar'dan PKK'ya çağrı!

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, "Acilen güvenlik eksenli politikaların uygulanmasından vazgeçilmesini, operasyonların durdurulmasını ve PKK'nın da çatışmasızlığa dönmesini talep ediyoruz" dedi.

Abone ol

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Silopi'de sabah saatlerinden bu yana çeşitli mahallelere operasyonlar düzenlendiğini, orada bulunan milletvekillerinden, 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 18 civarında yaralı olduğu yönünde bilgi aldıklarını aktardı.

Yaralıların sayısının artmasından endişe edildiğini ifade eden Sancar, olaya ilişkin şu iddialarda bulundu: "Öğle saatlerinde bir mahalle, güvenlik görevlileri tarafından zırhlı araçlarla abluka altına alınmıştı, sürekli rastgele evlere, sivillere ateş açılıyordu. Ablukanın kaldırılması ve ambulansların girişine izin verilmesi için İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz oldu. Uzun süre ambulans girişine de izin verilmedi. Birçok yaralı orada bekletildi.

Öğleden sonra abluka kalktı, ambulanslar girdi ve olaylar yatıştı. Ama biraz önce milletvekilimizle görüştüm ve başka mahallelerde abluka başladığını, operasyonlar yapıldığını, hem zırhlı araçlardan hem de çeşitli binalara yerleştirilmiş keskin nişancılar tarafından ateş açıldığını söyledi. Eğer 90'lara dönmek istemiyorsak bu tabloların yaşanmamasını sağlamak zorundayız. Her bir çatışma yeni çatışmaların gerekçesi haline getirilebiliyor. Her bir sivilin veya örgüt üyesinin ölümü bir intikam duygusunu tetikliyor.

Bu kısır döngüyü, bu kanlı döngüyü 30 yıldır yaşıyoruz. Yapılması gereken çift taraflı çatışmasızlığın derhal ilan edilmesidir. Bunun için de yine müzakere şartlarına uygun bir ortamın yaratılması gerekiyor. Biz acilen güvenlik eksenli politikaların uygulanmasından vazgeçilmesini, operasyonların durdurulmasını ve PKK'nın da çatışmasızlığa dönmesini talep ediyoruz. Ancak çatışmasızlık ortamlarında yaraları sarabiliriz."

Mandela örneği

Sancar, gazetecilerin, "HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Öcalan için Mandela örneğini verdi. Bunu biraz daha açabilir misiniz?" sorusu üzerine, Mandela'nın 27 yıl cezaevinde kaldığını ve Mandela ile yapılan görüşmelerin son 3 yılının bir evde gerçekleştiğini dile getirdi.

Mandela'nın görüşmeleri daha rahat yapabilmesi ve çözüme gerçekten katkıda bulunabilmesi için şartlarının düzeltildiğini belirten Sancar, Mandela'nın sürecin temelini ev hapsinde geçirdiği 3 yılda sağlamlaştırma imkanı bulduğunu savundu. Sancar, şunları söyledi:

"Aslında bu yeni değil, Öcalan'ın şartları düzeltilmeli. Madem devlet başmüzakereci olarak kabul etmiştir. Müzakereler kendisiyle yürütülüyor, o halde onun müzakereleri yürütebileceği imkanlara kavuşturulması lazım. Söylenen budur. Bu ev hapsi olur, başka yerde olur, hapishane içinde daha yeni bir ortam olur, başka imkanlar olur. Bunların hepsi tartışılabilir. Bunlar görüşmelerde bizim partinin heyetiyle hükümet arasında hep konuşulan meselelerdi. Bazı konularda en azından mutabakat da sağlanmıştı. Dolmabahçe mutabakatının arkasında olan anlaşmalardan biri de Öcalan'ın şartlarının düzeltilmesiydi. Hükümet bunu kabul etmişti. Yeni bir şey değil söylediğimiz. Bu talebimiz geçerli."

ÖNCEKİ HABERLER
Celal Doğan için geri sayım başladı!
Celal Doğan için geri sayım başladı!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Kritik erken seçim kehaneti! AK Parti ve HDP...
Kritik erken seçim kehaneti! AK Parti ve HDP...
Ütopya'da kim elendi? 7 Ağustos 2015
Ütopya'da kim elendi? 7 Ağustos 2015
Kabil'de bombalı saldırılar: 35 ölü, yüzlerce yaralı
Kabil'de bombalı saldırılar: 35 ölü, yüzlerce yaralı
Koalisyon güçlerinden DAEŞ'e saldırı
Koalisyon güçlerinden DAEŞ'e saldırı
Kabil'deki intihar saldırısında 20 ölü
Kabil'deki intihar saldırısında 20 ölü
Diyarbakır'da polisle YDG-H çatışması!
Diyarbakır'da polisle YDG-H çatışması!
Sürücülere aşırı sıcaklar için kritik uyarı!
Sürücülere aşırı sıcaklar için kritik uyarı!
'Kandil operasyonu uydurulmuş bir kriz'
'Kandil operasyonu uydurulmuş bir kriz'