BIST 1.951
DOLAR 13,57
EURO 15,34
ALTIN 798,64
HABER /  GÜNCEL

Yargıtay'dan bomba karar Hakim karşısına çıkacaklar

Yargıtay 5. Ceza Dairesi ihraç edilen savcı Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Abone ol

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 25 Aralık soruşturmasının ihraç edilen savcı Muammer Akkaş ve ihraç edilen hakim Süleyman Karaçöl hakkında “Görevi ihmal" suçlarından hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Akkaş ve Karaçöl, 25 Kasım tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde yapılacak duruşmada hakim karşısına çıkacak.

yargitaydan-bomba-karar-savci-ve-hakim-yargilanacak.20150807171903.jpg

SORUŞTURMADA NELER YAŞANDI?

Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten eski savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş hakkında ''görevi kötüye kullanma'', eski hakim Süleyman Karaçöl hakkında ise ''görevi ihmal'' suçlarından hazırlanan iddianamelerle ilgili olarak ''son soruşturmanın açılması''na hükmederek, dosyaların Yargıtay'a gönderilmesine karar vermişti.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 3 Mart'ta, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Süleyman Karaçöl hakkında yargılama izni verdi. Bu kararın ardından Kara, Akkaş ve Karaçöl hakkındaki dosyalar, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Savcılığın, HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen Akkaş, Kara ile Karaçöl hakkında hazırladığı iddianameler ise Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Mahkeme, şüphelilere iddianameyi tebliğ ettikten sonra savunma ve ek deliller için süre vermişti.

Şüpheli avukatları tarafından sunulan dilekçelerde, delil toplanılması ve tanık dinletilmesi taleplerinde bulunulduğu belirtilen kararda, soruşturma evrakı içerisinde bahsi geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosyasında konu ile ilgili belgelerin talep ve kararların tasdikli suretlerinin bulunması, yine isnat olunan suçlamalar ile ilgili soruşturma evrakı içerisinde iddianame tanzim edildiği kaydedilmişti.

yargitaydan-bomba-karar-savci-ve-hakim-yargilanacak.jpg

Mahkeme kararında, kamu davası açılması için yeterli kuvvette tanık beyanlarının bulunduğunu, mevcut delillerin son soruşturmanın açılması için yeterli olduğu, bu nedenle ek delil toplama taleplerinin kabul edilmemesine karar verildiğini bildirdi.

Cumhuriyet Savcısı Cihan Yıldız da mütalaasında, dosya içeriği ve hukuksal nedenler gözönüne alınarak şüpheliler hakkında atılı suçlardan kamu davası açılması için yeterli şüphenin bulunduğunu belirterek, son soruşturmanın açılmasın ve dosyanın Yargıtay'da ilgili ceza dairesine gönderilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Muammer Akkaş hakkında ''görevi kötüye kullanma'', Süleyman Karaçöl hakkında ise ''görevi ihmal'' suçlarından hazırlanan iddianamelerle ilgili oy birliğiyle ''son soruşturmanın açılması''na karar verilmişti.

Mahkeme, şüpheli Celal Kara hakkında ise ''görevi kötüye kullanma'' suçundan hazırlanan iddianame ile ilgili ''son soruşturmanın açılması'' kararını oy çokluğuyla aldı. Mahkeme, dosyaları Yargıtay'a gönderilmesine hükmetti.

Akkaş, Karaçöl ve Kara, haklarındaki suçlamaların işlendiği tarihte birinci sınıf hakim ve savcı oldukları için ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay'da yargılanacak.

İDDİANAMELERDEN

İddianamede, eski savcı Akkaş'ın ''görevi kötüye kullanma'' suçundan 3 yıl, eski hakim Süleyman Karaçöl'ün ise ''görevi ihmal'' suçundan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Savcı Celal Kara için ayrıca düzenlenen iddianamede ise ''görevi kötüye kullanma'' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLMİŞLERDİ

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atanmıştı. Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Akkaş, HSYK tarafından tedbiren görevden uzaklaştırılmıştı.

Hakim Süleyman Karaçöl ise İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakimken Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı'na hakim olarak atanmıştı. Karaçöl de HSYK tarafından görevinden tedbiren uzaklaştırılmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ise İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atanmıştı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kara, HSYK tarafından tedbiren uzaklaştırılmıştı.

HSYK 2. Dairesi, 12 Mayıs'ta savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar vermişti.

ÖNCEKİ HABERLER
HDP'li Mithat Sancar'dan PKK'ya çağrı!
HDP'li Mithat Sancar'dan PKK'ya çağrı!
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Celal Doğan için geri sayım başladı!
Celal Doğan için geri sayım başladı!
Cizre'de zırhlı polis aracına roketatarlı saldırı
Cizre'de zırhlı polis aracına roketatarlı saldırı
Ütopya'da kim elendi? 7 Ağustos 2015
Ütopya'da kim elendi? 7 Ağustos 2015
Gülay Kanatlı defnedildi
Gülay Kanatlı defnedildi
Koalisyon güçlerinden DAEŞ'e saldırı
Koalisyon güçlerinden DAEŞ'e saldırı
Kabil'deki intihar saldırısında 20 ölü
Kabil'deki intihar saldırısında 20 ölü
Diyarbakır'da polisle YDG-H çatışması!
Diyarbakır'da polisle YDG-H çatışması!
Sürücülere aşırı sıcaklar için kritik uyarı!
Sürücülere aşırı sıcaklar için kritik uyarı!