BIST 5.112
DOLAR 18,81
EURO 20,50
ALTIN 1.165,25
HABER /  GÜNCEL

Arınç: Bu proje dünyaya örnek olacak!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesini değerlendirerek 'Bu dünyaya örnek olacak proje' dedi.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlayacağından umutlu olduğunu belirterek, KKTC ve Türkiye'nin hep bir adım önde olma ilkesi ile hareket ettiğini söyledi.

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkileri değerlendiren Arınç, Barış Harekatı'ndan sonra Kıbrıslı Türklere haksız ambargo ve izolasyonlar uygulandığını, Türkiye'nin anlaşmalardan doğan hakkını kullandığını ve kullanmaya devam edeceğini kaydetti.
"Her türlü yardım ve işbirliğine hazırız"

Türk tarafının BM'nin yürüttüğü müzakerelerde hep yapıcı olduğunu, masadan kalkmadığını söyleyen Arınç, karşı tarafın her seferinde bir bahane bularak masadan kalktığını, yine bu durumla karşı karşıya kalındığını belirtti. KKTC halkının yaşam kalitesinin artması, kalkınması, huzuru ve refahının yüksek olmasının amaçları arasında olduğunu vurgulayan Arınç, bunun sağlanması adına her türlü yardım ve işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan ekonomik ve mali protokol ile ilgili yılda iki kez gözden geçirme yapıldığını anlatan Arınç, dün teknik heyetlerin yaptığı çalışmaları izlediğini, kapanış oturumuna katıldığını kaydetti.

"Bazı konularda henüz gelişme az olmakla birlikte, bazı konularda ilerleme kaydedilmiştir" diyen Arınç, "Bazı konularda da hükümet, siyasi irade olarak bunları gerçekleştireceğini bizlere açıkça ifade ediyor" diye konuştu.

Ercan Havaalanının özelleştirilmesinin yap işlet devret metodu ile sağlandığını, Türkiye'nin bu yöntem sayesinde kalkındığını belirten Bülent Arınç, bu metodun başka sektörlerde de uygulanabileceğini belirtti.

Turizmin KKTC için önemli sektörlerden biri olduğuna işaret eden Arınç, sektör temsilcileri ile yaptığı toplantıda sorunlar ve çözümler üzerinde konuştuklarını, alınabilecek tedbirleri görüştüklerini dile getirdi.

"Su projesi dünyaya örnek olacak"

Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesine de değinen Arınç, dünya için örnek teşkil edecek bu önemli projenin sona ulaşmakta olduğunu vurguladı.

Suyun Kıbrıs'taki dağılımının iyi yapılması gerektiğini, kayıp ve kaçak olmadan hükümetin, belediyelerin, halkın menfaatlerinin korunması gerektiğini belirten Arınç, şunları söyledi:
"Bunu sağlayabilecek bir Su Yönetim Projesi üzerinde esasen hükümetler arasında imzaladığımız sözleşmede hükümler var. Buna uygun bir kanun taslağı üzerinde KKTC ile birlikte çalışıyoruz. Bu taslak da netleşmek üzere. Kanun çıktığı takdirde su dağıtımının da işletme hakkının bilinçli yapıldığı, kayıp kaçağın sıfırlandığı bir sistem içinde gerçekleşmesi gerekiyor. Bu konuda olumlu adımlar sona doğru geldi. Hazırlanan kanun taslağı Kuzey Kıbrıs'ın kendi kanun taslağı olarak gelecektir. Sözleşme imzalanırken bir taraftan da Meclis'te bu konu görüşülecektir. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek'in bu konuda güçlü iradesi vardır."
Suyun Kıbrıs'ta stratejik bir konu olduğunu vurgulayan Arınç, Güney Kıbrıs'ın da su ihtiyacı olduğunu bildiklerini, müzakereler iyi giderse ve talep olursa Güney Kıbrıs'ın da bu sudan istifade etmesinin sağlanabileceğini kaydetti.