BIST 4.752
DOLAR 18,82
EURO 20,51
ALTIN 1.159,38
HABER /  GÜNCEL

Obama: Müslüman gençlerin ölümü kabul edilemez

ABD Başkanı Barack Obama, Chapel Hill kentine aynı aileden üç Müslüman gencin öldürülmesi hakkında açıklama yayınlayarak, ölümlerin "şok edici ve ahlaken kabul edilemez" olduğunu söyledi. Obama FBI'ın soruşturma başlattığının altını çizdi.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Carolina'da Chapel Hill'de üç Müslüman gencin öldürülmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak ölümleri "vahşi, şok edici ve kabul edilemez" olarak tanımladı.

Beyaz Saray'ın internet sitesinde yer alan açıklamada, Obama Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın olayla ilgili soruşturma başlattığını belirterek şunları söyledi:

"Amerika'da hiç kimse hiç bir zaman kim olduğu, görünüşü ya da ibadet ediş biçimi nedeni ile hedef alınmamalıdır. Michelle ve ben kurbanların sevenlerine bağsağlığı diliyoruz."

Obama açıklamasında, öldürülen gençlerden 21 yaşındaki Yusor Muhammed'in şu sözlerine atıf yaptı:

"Amerika'da büyümek ne büyük şans. Nereden geldiğinizin bir önemi yok. Farklı geçmişlerden, farklı dinlerden, bir sürü farklı yerden gelen bir sürü farklı insan var - ama burada hepimiz biriz."

ABD'de Kuzey Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill kentinde Müslüman bir aileden üç genç, evlerinde vurularak öldürüldü. Teslim olan ve cinayetleri işlediğini kabul eden 46 yaşındaki komşu Craig Stephen Hicks'in cinayeti kurbanlar Müslüman olduğu için işlediği iddia edildi.

Komşular ve Hicks'in ailesi cinayet nedeni olarak park yeri hakkında yaşanan bir tartışmaya işaret ederken, kurbanların ailesi ölümlerin nedeninin çocuklarının Müslüman olması olduğunu söyledi.

Öldürülenler 23 yaşındaki Deah Shaddy Barakat ile eşi 21 yaşındaki Yusor Muhammed ve Muhammed'in kardeşi 19 yaşındaki Razan.