BIST 1.530
DOLAR 7,77
EURO 9,21
ALTIN 420,87
HABER /  OTOMOBİL

Apple'dan herkesi şaşırtan girişim! Tarih belli oldu

Teknoloji şirketi Apple'ın otomobil üreteceği bir süredir konuşuluyor. Son olarak şirketin ilk otomobili kendi özel bataryasıyla 2024 yılında yollara çıkartacağı iddia edildi.

Abone ol

iPhone, iPad ve bilgisayar ürünleriyle tüm dünyada milyonlarca insana ulaşan Apple gözünü yollara dikmiş durumda. Dünyanın değerli şirketleri arasında olan Apple'ın bir süredir elektrikli otomobil piyasasına girmek istediği biliniyordu. Son olarak Reuters imzalı habere göre projenin tarihi de belli oldu. ABD merkezli şirketin üreteceği ilk elektrikli otomobilin 2024 yılında seri üretime geçeceği iddia edildi. Öte yandan pandemi nedeniyle planlarda aksama yaşanabileceği belirtildi.

Konuya yakın kaynakların yaptığı açıklamaya göre Project Titan olarak aklandırılan projede Apple'ın kullanacağı bataryalar da kendi üretimi olacak. İlk olarak 2014 yılında ortaya çıkan projede yıllarca bir gelişme yaşanmamıştı. Apple 2018 yılında eski Tesla'da çalışan eski Apple yöneticisini Doug Field'ı transfer etmişti. Field aylar içerisinde eski projede yer alan 190 kişiyi kovmuştu.


Apple'ın stratejisi 
Şirketin projesinin temelinde bataryada radikal değişiklikler yatıyor. Şirketin böylece elektrikli otomobillerin en büyük masraf kalemi olan bataryaları daha ucuza mal edeceği belirtildi. Şirket ayrıca bataryalarda yapacağı değişimle elektrikli otomobillerin en büyük problemi olan menzil sorununu da aşmayı amaçlıyor.

Apple başarılı olabilecek mi?
Otomotiv sektörü başlangıç maliyetlerinin oldukça yüksek olduğu bir alan. Tesla'nın karlı bir şirkete dönüşmesi 15 yıldan uzun sürdü. Project Titan'da daha önce çalışan bir kişi, "Dünyada bunu yapabilecek kaynaklara sahip bir şirket varsa o da muhtemelen Apple'dır. Fakat aynı zamanda söz konusu olan bir cep telefonu değil" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
İBB'nin iptal ettiği Çamlıca Camii metro hattını Ulaştırma Bakanlığı yapacak
Cinsel içerikli film stüdyosuna baskın! Kadınları günde bakın kaç saat çalıştırıyorlar
Fatih Karagümrük'ten İtalyan bombası! Bugün imzaya geliyor
Erol Bulut kaybederse kovulacak mı? Ali Koç'un niyeti belli
Fenerbahçe kötü gidişatı durdurmak istiyor
Gübretaş'a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi
Afyonkarahisar Belediyesi iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf kiracılarından 3 ay ücret almayacak
Hulusi Akar'dan S-400 tepkisi: Yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor
Samsun Müftüsü: Pozitif olduğunu bile bile kurallara riayet edilmemesi günah
Kıskançlık yüzünden boğularak öldürülmüştü! Ukraynalı anne üçüncü kez evlat acısı yaşamış
Yorumlar 1 yorum