BIST 2.408
DOLAR 17,27
EURO 17,66
ALTIN 969,00
HABER /  SEÇİM

Anketsiz seçim sonuçlarını bilen profesörden AK Parti tahmini

Anketsiz seçim sonuçlarını bilen profesör Ali Akarca, 2015 genel seçimlerinde AK Parti için seçim tahminde bulundu.

Abone ol

İNTERNETHABER.COM- Anketsiz seçim sonuçlarını bilen profesör Ali Akarca, 2015 genel seçimlerinde AK Parti'nin 2014 yerel seçimlerinde elde ettiği oydan fazla, 2011 genel seçimlerinde aldığı oydan daha az oy alacağını söyledi.

Bu tahminlere göre iktidar partisi, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 45-48 aralığında oy alacak.

Anketsiz; bazı modeller kullanarak seçim sonuçlarını başarılı şekilde tahmin eden Prof. Ali Akarca, İllinois Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akarca, NTV canlı yayında 2015 genel seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

SEÇMEN SON BİR YILA BAKIYOR

"Her yüzde 1'lik büyüme iktidar oylarını yüzde 0.8 artırıyor" diyen Akarca, seçim ekonomisini bir mantığı olduğunu işte sözlerle açıkladı:

"Enflasyondaki artış 0.12 kadar oy götürüyor. Ve Seçmen son bir yıla bakıyor. Öncekilere bakmıyor. Bu da seçim ekonomisini doğuruyor aslında. Millet kızıyor seçim ekonomisi uygulanıyor diye. Aslında seçmen teşvik ediyor. Diyor ki daha yaptıklarına bakmayacağım seçim yılında yaptığına bakacağım. O zaman da politikacılar onu okuyabildiği için o şekilde davranıyor. Sadece Türkiye'de değil bütün dünyada böyle oluyor.

DİĞER ÜLKELERE GÖRE FENA DEĞİL

Sunucunun ne kadar büyüme iktidarı etkiler sorusuna Akarca, "Ekonomi 2014'te az büyüdü. G-20 ülkeleri içinde büyümede 5. sıradayız. Seçmen rakamlara bakmıyor, etrafındakilerin gelirine çalışıp çalışmadığına refahın artıp artmadığına bakıyor. Ben onları göremediğimiz için ben rakamlara danışmak zorunda kalıyor. Rakamlar bize genel fikir veriyor. Brezilya'da büyüme negatif. Rusya'da 1'in altında. Diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda fena değil. Fakat Türkiye için düşük bir performans. Geçmiş yıllara baktığımızda ise düşük bir performans.

1 YILDA NE OLDU Kİ OYLAR DEĞİŞSİN

İktidarın şöyle bir avantajı var. İktidar yıpranması 2014'ten beri ben şöyle kabul ediyorum. Her seçimde o ana kadar olayların etkileri o seçimde görülüyor, özetlenmiş vaziyette. O zamandan bu zamana ne oldu ki oylar değişsin. İktidar avantajı aynı. İktidar aşınması daha az olacak bu sefer.

İKTİDAR STRATEJİK OYLARDAN YARARLANACAK

Bir de stratejik oydan yararlanacak iktidar. Yerel seçimde baraj olmadığı için herkes birinci terciihine oy veriyor. Fakat milletvekili seçimine gelince baraj nedeniyle oylar boşa gitmesin diye büyük partilere oy veriyor. İktidar partisi de büyük partilerden biri olduğu için oyları topluyor. Saadet Partisi'nin oyları yerel seçimlerde oyları daha çoktur genel seçimlere göre.

ali-akarca.jpg
Prof. Dr. Ali Akarca, seçimlere ilişkin görüşlerini NTV canlı yayınında paylaştı

YEREL SEÇİMLERDEN FAZLA 2011 GENEL SEÇİMLERİNDEN AZ OY ALABİLİR

Tahminim 2014 seçimlerinden biraz daha yüksek oy alır diye tahmin ediyorum fakat 2011 seçimlerinden daha düşük oy alır diye tahmin ediyorum. 2015'in ilk altı ayın rakamları da lazım. Daha sağlıklı tahmin yapabilmek için. Ekonomiyi tahmin edip ondan sonra o tahmini kullanaraktan sonra politikayı tahmin etmek gerekiyor. "

AK PARTİ YÜZDE 46-48 ARASI MI OY ALACAK?

Peki AK Parti son iki seçimde yüzde kaç oy almıştı? Profesörün tahminlerinden yola çıkılarak AK Parti'nin yüzde 46 ile 48 arasında bir oy alacağı öngörülüyor.

2014 yerel seçimlerinde AK Parti belediye seçimlerinde yüzde 45.6 oy almıştı. İl genel meclisi seçimlerinde ise ikidar partisi yüzde 43.40 oy almıştı.

2011 seçimlerinde ise AK Parti yüze 49.8 oy alıp TBMM'de 327 sandalye kazanmıştı. Profesör Akarca'nın tahminlerinden yola çıkılarak AK Parti'nin yüzde 45 ile 48 arasında bir oy alacağı öngörülüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'nin adayı İlhan Kesici'den ilk değerlendirme!
CHP'nin adayı İlhan Kesici'den ilk değerlendirme!
Güldal Mumcu'dan tek cümlelik açıklama!
Güldal Mumcu'dan tek cümlelik açıklama!
CHP Şanlıurfa milletvekili adayları 2015
CHP Şanlıurfa milletvekili adayları 2015
CHP aday listesine alınmayan Oran'dan ilk açıklama
CHP aday listesine alınmayan Oran'dan ilk açıklama
İlber Ortaylı'dan 'Atatürk zehirlendi' açıklaması!
İlber Ortaylı'dan 'Atatürk zehirlendi' açıklaması!
CHP Afyon milletvekili adayları 2015
CHP Afyon milletvekili adayları 2015
CHP Denizli milletvekili adayları 2015
CHP Denizli milletvekili adayları 2015
CHP Gaziantep milletvekili adayları 2015
CHP Gaziantep milletvekili adayları 2015
CHP Hatay milletvekili adayları 2015
CHP Hatay milletvekili adayları 2015
CHP Burdur milletvekili adayları 2015
CHP Burdur milletvekili adayları 2015