BIST 4.505
DOLAR 18,83
EURO 20,16
ALTIN 1.134,61
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Ankara'dakileri utandıracak görüntü

Bu görüntüler uzaya uydu gönderen bilgi ve teknoloji çağındaki Türkiye'nin taşımalı eğitiminden... At sırtında okula gidiyorlar.

Abone ol

Bilgi ve teknoloji çağında Adana'dan yansıyan görüntü Ankara'dakileri utandıracak cinsten... Öğrenciler yolu olmayan köyden 'at' sırtında okula gidiyor. Sebep ise bozuk köy yollarının bir türlü yapılmaması...

Adana'nın Kozan ilçesi
Çamlarca köyünde taşımalı eğitim ile başka bir köy okuluna giden öğrenciler, çamur ve bozuk yol yüzünden ulaşım çilesi çekiyor.

Dede Mehmet Akçalı İlkokul ve Ortaokulu’nda öğrenim gören 9 öğrenci, okula gidebilmek için büyük bir mücadele veriyor. At sırtında okullarına giden öğrenciler, yollarının yapılmasını istiyor.

AT ÜSTÜNDE GİTMEK İSTEMİYORUZ

Öğrencilerden biri, "Her gün 4-5 kilometre at üstünde gidiyoruz, sonra da bizi servis alıyor. Biz at üstünde gitmek istemiyoruz. Biz okumak istiyoruz. Yolumuz yapılsın” derken, bir başka öğrenci de, “Büyüklerimiz bize yardım etsin. Biz okumak istiyoruz, her gün at ile gidiyoruz. Bu çileyi çekmek istemiyoruz. Şehirdeki çocuklardan bizim ne farkımız var, biz de okumak istiyoruz. Artık araçla gitmek istiyoruz” diye konuştu.

adana-atla-taşimali-eğitim.jpg

5 KİLOMETRE ÇİLE

Çocuklarını her gün 5 kilometre at sırtında ve omuzlarında götürdüklerini belirten veliler ise, "Köy yolumuz bozuk ve çamur içerisinde. Çocuklarımız yağmurda çamurda güçlükle okula gidiyor. Çocuklar 5 kilometrelik yeri yürüyemiyor. Bazen at sırtında, bazen ise sırtımızda taşıyarak götürüyoruz. Çocuklarımız çoğu zaman okullarına gidemiyorlar. Eğitimlerini tam alamıyorlar. Şehirdeki çocuklardan bizim çocukların ne farkı var” dediler.

AT EŞEK SIRTINDA GİTMEK ZORUNDA KALIYORUZ

Köy azası Ahmet Gül, "Köyümüzün yolunun bir an evvel yapılıp, okul servis araçlarının gelmesi gerekiyor. Anneler ve babalar küçük çocukları sırtında götürüyor. Bazen de at ve eşek sırtında gitmek zorunda kalıyorlar. Biz 2013 yılında olduğumuza göre siyasilerimize bu yol yakışıyor mu acaba? Biz gelişen, büyüyen bir Türkiye olduğumuz için çağ atlıyoruz diyorlar. Biz Çamlarca köyü olarak daha çağ atlayamadık" diye konuştu.