BIST 2.441
DOLAR 16,40
EURO 17,58
ALTIN 979,32
HABER /  GÜNCEL

Ankara'da patlayan canlı bomba bakın kim çıktı?

Ankara'daki terör saldırısında canlı bomba olan iki isimden biri açıklandı. İşte Ankara'yı kana bulayan o isim...

Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada iki canlı bombadan birinin adını duyurdu. 100'ü aşkın insanın hayatını kaybettiği saldırıda canlı bombalardan birisi Suruç'ta patlayan canlı bombanın ağabeyi Yunus Emre Alagöz çıktı. Başsavcılık, soruşturmada ulaşılan çarpıcı detayları paylaştığı açıklamasında diğer canlı bombanın kimliğini belirlemek için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Söz konusu canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. Diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisi yapılmış olup, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, güney sınırlarımıza komşu bir ülkeden geldiği tespit edilmiştir" açıklamasında bulundu.     

SURUÇ BOMBACISININ AĞABEYİ ÇIKTI
Canlı bomba Yunus Emre Alagöz'ün Suruç'ta yapılan saldırının canlı bombası olan Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi olduğu öğrenildi.

ADI CANLI BOMBA LİSTESİNDEYDİ
Yunus Emre Alagöz’ün adı ilk defa Suruç saldırısından sonra duyulmuştu. Suruç bombacısı Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi olan Yunus Emre Alagöz’ün adı canlı bomba listesinde geçiyordu. Ancak güvenlik güçleri yaptığı çalışmalar sonucu Alagöz’ün Suriye’ye gitmiş olabileceği ihtimali üzerine durdu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında şu detaylar yer aldı:

PATLAMAYLA İLGİLİ TWEET ATANLAR...

"1 - Ankara Garı civarında meydana gelen eyleme dair bazı twitter içerikleri ile ilgili olarak 4 kişi hakkında gözaltı işlemleri uygulanmış, bu kişilerden 3'ü Başsavcılığımızca serbest bırakılmış, 1'i hakkında talebimiz üzerine mahkemece yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol kararı verilmiştir.

EYLEMİ GERÇEKLEŞTİREN CANLI BOMBA: YUNUS EMRE ALAGÖZ

2 - Söz konusu canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir.

"DİĞER CANLI BOMBA FOTOĞRAFLA TEŞHİS EDİLDİ"

Diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisi yapılmış olup, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, güney sınırlarımıza komşu bir ülkeden geldiği tespit edilmiştir.

"20 ŞÜPHELİ HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI"

3 - İki canlı bomba eylemcisine yardım ettikleri ve bu eyleme katıldıkları düşünülen toplam 20 şüpheli hakkında adli işlem başlatılmış olup, bunlardan 11'i gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan l l şüpheliden 4'ü Başsavcılığımızca serbest bırakılmış, 6 şüpheli tutuklanma talebi ile, l şüpheli de adli kontrol talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir.

Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden (6+1:7 kişi) 4'ü tutuklanmış, 3'ü hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

"9 KİŞİNİN KAÇMASINA SEBEP OLDULAR"

4-Şüphelilerin yerlerinin tespit edilip, yapılacak operasyonlarla gözaltına alınma işlemlerinin gerçekleştirilmesine çaba gösterildiği sırada, bazı basın yayın organları sorumsuzca davranarak, bir kısım şüphelilerin ad ve soyadlarının baŞ harflerini yazmak suretiyle haber yapmaları neticesinde, bombalama eylemi ile kuvvetli irtibatları olduğu düşünülen 9 kişinin kaçmasına sebep olmuşlardır. Kaçan kişiler hakkında Sulh Ceza Hakimliğinden "yoklukta tutuklama kararı" alınmıştır.

10 ADET İNTİHAR YELEĞİ, 60 KG TNT PATLAYICI...

5-Yakalanan şüphelilerin Gaziantep ilindeki evlerinde, iş yerlerinde, araçlarında, depo olarak kullandıkları alanlarda ve hücre evi olarak kullandıkları evde yapılan aramalarda;

a)Şüphelilerce kullanılan ve soruşturmamızda 1 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, Ankara'daki patlama olayında kullanılan 34 DM 8574 plaka sayılı Ford Focus marka araç,

b)Şüphelilerce kullanılan ve soruşturmamızda 2 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 400 kg amonyum nitrat,

c)Şüphelilerce kullanılan ve soruşturmamızda 3 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 1100 kg amonyum nitrat,

d)Şüphelilerce kullanılan ve soruşturmamızda 4 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, 10 adet intihar yeleği, 150 metre Kortex patlayıcı, 60 kg TNT patlayıcı, 15 kg demir bilye, 5 kg civata somunu, 2000 adet 9 mm çaplı tabanca mermisi, 10 paket kimyasal patlayıcı, çuvallar içerisine konulmuş kükürt ve amonyum nitrat, canlı bomba yeleği dikiminde kullanılan dikiş makinası,27xI6 ebatlı fünyesi takılı olmayan TNT düzeneği, 1 adet boş TNT kalıbı, bomba yapımında kullanıldığı düşünülen sair malzemeler,

e)Şüphelilerce kullanılan ve soruşturmamızda 5 nolu depo olarak nitelendirilen yerde, bomba yapımında kullanılan 1000 kg amonyum nitrat,

f)Şüphelilerden birinin evinde yapılan aramada,3 adet el bombası, l adet av tüfeği, Ankara'da meydana gelen patlama bölgesinde bulunan fünye ile aynı tipte 1 adet el bombası fünyesi,

g)Bir diğer şüphelinin evinde yapılan aramada,6 adet AK-47 kalaşnikof marka silah, l adet susturucu aparatı olan tabanca, 22 adet Fl tipi el bombası, 1683 adet değişik çap ve markalarda mermi, 8 adet fünye ele geçirilmiştir.

10 ADET İNTİHAR YELEĞİ, 60 KG TNT PATLAYICI...

Yukarıda dökümü yapılan çok sayıda silah, el bombası, bomba yapımında kullanılan materyaller ile tonlarca amonyum nitratın, şüphelilerce başka bombalama eylemlerinde kullanacakları değerlendirilmiş olup, iş bu soruşturma çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucu bu kişilerin gelecekte planladıkları muhtemel eylemlerin de önüne geçildiği düşünülmüştür.

6- 0layı gerçekleştiren Terör örgütü katkısı olabileceği düşünülen diğer derinleştirilerek sürdürülmektedir.

7-Yukarıda belirtildiği gibi Başsavcılığımızca yürütülen sürecin en kritik anlarında bazı basın yayın organlarının yaptıkları sorumsuz yayıncılık anlayışı sebebi ile soruşturmamız bir miktar akamete uğramış ise de; en kısa zamanda kaçan şüphelilerin de yakalanması suretiyle elde edilecek yeni bilgi ve belgeler ışığında eylemin diğer planlayıcılarına da ulaşılacaktır.

Başsavcılığımızın talebi üzerine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla yayın yasağı bugün itibari ile kaldırılmıştır. Bu vesileyle devamı süresince yayın yasağı kararına saygı gösterip, sorumlu yayıncılık örneği sergileyen diğer basın yayın organlarına da özellikle teşekkürlerimizi sunarız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ANKARA PATLAMASININ MOBESE GÖRÜNTÜSÜ

ÖNCEKİ HABERLER
Demirtaş: Sırtımızı PKK değil halka yasladık!
Demirtaş: Sırtımızı PKK değil halka yasladık!
Cizre'de 3 mahalledeki 93 sandık için flaş karar!
Cizre'de 3 mahalledeki 93 sandık için flaş karar!
Ehliyet sonuçları 10 ekim MEB sorgu sayfası
Ehliyet sonuçları 10 ekim MEB sorgu sayfası
Canlı yayında AK Parti'li vekilin ses kaydını dinletti!
Canlı yayında AK Parti'li vekilin ses kaydını dinletti!
BM'den kritik uyarı! Halep'ten kaçış başladı!
BM'den kritik uyarı! Halep'ten kaçış başladı!
Yüksekdağ: Bu halk artık kendini yönetecek
Yüksekdağ: Bu halk artık kendini yönetecek
Bombacı Yunus Emre Alagöz kimdir?
Bombacı Yunus Emre Alagöz kimdir?
Tunceli'de PKK mezarlığına operasyon
Tunceli'de PKK mezarlığına operasyon
CHP'li vekilden korkunç IŞİD iddiası!
CHP'li vekilden korkunç IŞİD iddiası!
Bahçeli Saray'a giden muhtarları uyardı
Bahçeli Saray'a giden muhtarları uyardı